БВС: Стотици хиляди животни не сe изследват за болести

БВС: Стотици хиляди животни не сe изследват за болести

Пълен провал на имунопрофилактиката на селскостопански животни в България – така определиха на специална пресконференция състоянието на животновъдството от Българския ветеринарен съюз (БВС).

Ветеринарните лекари свикаха пресконференция по повод категоричното им несъгласие с проекта на Тарифа за определяне на цените, които се заплащат за изпълнение на мерките по ДПП и ПНЛБЖ за 2014 г.

На пресконференцията присъстваха  председателят на националния съвет на БВС д-р Трифон Цветков, зам.-председателите д-р Петър Дойчев и д-р Румен Стоянов, д-р Вяра Гришина- председател на Областна колегия-Пловдив, д-р Илия Чобанов –гл. секретар на Съюза и д-р Мирослав Първанов – председател на Областна колегия Враца и председател на комисията по нормативни документи.

„Това е състава, който застава пред Вас отговорно, за да изложи проблемите, които считаме, че трябва да станат достояние на обществеността. Темата е „БВС обявява тревога”, с тези думи откри пресконференцията председателят на националния съвет на БВС д-р Трифон Цветков.  „Кой има интерес от унищожаването на българското животновъдство и ветеринарната професия в България? Как БАБХ осъществява контрола на храните по цялата хранителна верига? Защо с предложения проект на тарифа е застрашено изпълнението на държавната профилактична програма за 2014 г. ? Защо Министерството на земеделието и храните не оценява адекватно сложната епизодична обстановка в страната, когато по цялата западна и южна граница на страната, сме заплашени от нахлуване на екзотични болести по животните? БВС в продължение на година и половина търси отговор от Българската агенция по безопасност на храните защо се откриват огнища на туберкулоза в България. Проблеми, които БВС постави пред съответните държавни институции, но отговор няма. Категорично бих желал да подчертая, че това, което коментираме, няма политически мотиви и никой не трябва да го използва с такива цели, защото проблемите засягат цялото общество”, заяви д-р Трифон Цветков.

Според ветеринарните лекари БВС не може да осъществи диалог с МЗХ и БАБХ, в резултат на което в системата цари пълен хаос.

„Вече пети месец животните не се изследват за никакви заразни и паразитни болести. Няма изследване на животните за туберкулоза, въпреки случаите на заболяване в поне 4 населени места, за които БВС знае”, подчерта в експозето си д-р Вяра Гришина, председател на Областната колегия на БВС в Пловдив. Тя припомни, че според Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД) фермерите трябваше да си изберат практикуващ ветеринарен лекар, с когото да сключат договор за лечение и профилактика на животните, които отглеждат, до края на ноември 2013 г. Тези договори са валидни за цялата 2014 г. „Колко стопани са сключили договори и за какъв процент от животните в страната става въпрос, в момента никой не знае. Ние можем да гадаем, но на базата на данни от миналата година, смятаме, че поне 30% от животните в България в момента не са обхванати от ветеринарномедицинско обслужване, а това са стотици хиляди животни”, заяви д-р Гришина. Като пример тя посочи епидемията от шап през 2011 г., предизвикан от стадо от 30 говеда, но обхванал цялата страна. Потушаването на епидемията тогава струвала на държавата 8 млн. лв.

„В този документ сме описали всичко, което трябва да си случи, за да бъде преодолян хаосът във ветеринарномедицинската дейност в България. С промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност се създаде предпоставка за организиран хаос в системата. Ветеринарните лекари категорично отказват да работят в такива условия”, заяви д-р Трифон Цветков, председател на Националния съвет на БВС.

На пресконференцията ветеринарните лекари заявиха, че ще предприемат протестни действия от края на юни, ако Министерски съвет приеме в сегашния й вариант Тарифата. БВС ще сезира и ЕК за проблема, тъй като е напълно реално ЕС да наложи санкции на България за неизпълнение на ДПП 2014.

 

 




2014-06-10 15:44:09