Какви рискове крие нелекуваната слухова загуба?

Какви рискове крие нелекуваната слухова загуба

Загубата на слуха е разочароваща не само за хората, които страдат от нея, но и за техните близки. Но скорошно изследване на университета "Джонс Хопкинс" разкрива, че тя е пряко свързана като причина за проблеми с ходенето, падания и дори деменция.

 

Връзката между слуха и цялостното здравословно състояние

 

Сканирането на мозъка ни показва, че загубата на слуха може да допринесе за по-бързата атрофия на мозъка. Загубата на слуха допринася и за социалната изолация. Възможно е да не желаете да бъдете така често с хората, а когато сте в компанията им, да не се включвате толкова активно в разговорите. Тези фактори могат да допринесат за деменцията.

Докато ходите, ушите ви улавят фини сигнали, които помагат за равновесието. Загубата на слуха заглушава тези важни сигнали. Тя също така кара мозъка ви да работи по-усилено само за да обработва звука. Тази подсъзнателна многостранна работа може да попречи на някои от умствените процеси, необходими за безопасното ходене.

Изследванията показват множество причини и ранни симптоми, които често се неглижират

За загубата на слуха може да играе роля всичко - от гените и излагането на шум до приема на лекарства, травмите на главата, както и инфекциозните заболявания. Проблемите с възприемането на тихи или високи звуци често са първият признак, че стереоцилиите - деликатните космени клетки, които преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали в ухото - са увредени. Меките звуци включват телефонни разговори или фонов шум в заведения като ресторанти. Високите звуци могат да включват детски гласове. Звъненето в ушите, наречено тинитус, е друг ранен сигнал за възможна загуба на слуха.

Митове за слуховите апарати, които ви спират да ги приемете за свой съюзник

Могат ли слуховите апарати да намалят тези рискове?

Използването на слухови апарати няма отрицателни страни. Те помагат на повечето хора, които ги използват. А при тези хора те могат да имат огромно значение - да им позволят да се свържат отново с приятелите и семейството си и да бъдат по-активни в социалния си живот.

Ако смятате, че слухът ви е отслабнал, струва си да си уговорите среща с аудиолог за проверка на слуха. Ако имате загуба на слуха, не позволявайте на следните митове да ви попречат да потърсите помощ.

"Слухът ми не е чак толкова влошен."

 

Потребителите на слухови апарати изчакват средно 10 години, преди да потърсят помощ за загуба на слуха. Но през това време общуването с близките става по-трудно, а изолацията и рисковете за здравето се увеличават. Много е важно да се действа проактивно при всяко намаляване на слуха с течение на времето.

"Носенето на слухови апарати означава, че съм стар, а аз не съм готов за това".

 

Нормално е да се притеснявате, че загубата на слуха означава, че остарявате - и да искате да я скриете. Много хора с увреден слух седят мълчаливо, вместо да се включват в разговори и дейности, защото се страхуват, че проблемите със слуха ще ги принудят да изглеждат безпомощни или по-малко компетентни.

Истината: Общуването с другите може да помогне на мозъка ви да се запази жизнен и да ви помогне да се включвате активно в обществения живот.

"Не ми харесва как изглеждат слуховите апарати."

 

Забравете за отминалите времена на големите, свирещи слушалки. Днешните слухови апарати са по-малки (и по-малко забележими) от всякога. Дори известни личности (като бившия президент Бил Клинтън и Майк Сингълтари, член на футболната зала на славата) ги носят с гордост.

"Чувал съм, че слуховите апарати са трудни за използване."

 

Съществува период на адаптация, докато вие - и вашата централна слухова система и мозък - се приспособите към живота със слухови апарати. Ето защо повечето лекари и центрове за слухопротезиране включват пробен период, за да сте сигурни, че избраният от вас тип - независимо дали става въпрос за миниатюрен модел, който се поставя зад ухото, или такъв, който се поставя в ухото - е подходящ за вас. Можете дори да си закупите презаредим модел, който няма сменяеми еднократни батерии.

В центрове за слухa Ototon можете безплатно да пробвате над 203 модела слухови апарати и да установите ползата от тях.




2024-04-01 07:42:27