Борис Николов: Най-големият проблем на община Белоградчик е миграцията на хора в работоспособна възраст

Борис Николов: Най-големият проблем на община Белоградчик е миграцията на хора в работоспособна възраст

Борис Николов е кмет на Община Белоградчик от 2011 година. Бил е избиран за кмет и в първите години след демократичните промени. Депутат в 40-тото народното събрание. По професия е инженер по транспорта. Ръководил е голямо транспортно предприятие в Белоградчик в периода от 1989 година до 1991 година. От 1996 до 2005 година се е занимавал с частен бизнес. В момента е четвърти мандат кмет на Община Белоградчик.

Г-н Николов, на 29 юни – Деня на Петър и Павел е празникът на град Белоградчик. Как ще бъде отбелязан тази година?

Празникът на град Белоградчик съчетахме с Белоградчишкия панаир, който започна на 26 юни. Тази година панаирът навършва 115 години от неговото първо отбелязване. Проведохме и традиционния фолклорен фестивал „От Тимок до Искър”, като той

навърши 60 години от първото си провеждане.

Как оценявате работата си като кмет на община Белоградчик?

Оценката за моята работа естествено я дава населението на Общината. След като този мандат ми е четвърти е нормално да смятам, че оценката е добра. През тези мандати направихме много неща, но разбира се има още много да се прави, особено в областта на туристическите атракции.

Кои са най-честите трудности и проблеми, с които се сблъсквате като кмет?

Най-големият проблем е миграцията на хора в работоспособно състояние. Това е така, защото вече 30 години държавата ни няма политика за решаване на този проблем. Миграцията пряко влияе негативно върху възможните инвестиции, образование, здравеопазване и т.н.

По отношение на инфраструктурата какви са основните дейности, които предстоят?

В инфраструктурата предстоят още много неща, които да се реализират. В туристическата инфраструктура -атракции. Продължава подмяната на водопроводната мрежа в Общината и ново асфалтиране на улиците с подменената инфраструктура. Завършване на санирането на последни жилищни сгради, така че броят на санираните жилища става около 1000. До сега са санирани около 750 жилища. Всички обществени сгради /общински и държавни/ също са санирани.

През тази година ще има ли достатъчно финансов ресурс за селата на територията на общината?

През последните години успяваме да заделим около 80 000-100 000 лв. за инфраструктура по селата.

Г-н Николов, започна активният туристически сезон. До колко жителите на града разчитат на доходи от него?

Туризмът е основният поминък на града и Общината. От него ежегодно в Общината остават около 3,5 млн. лева. Имаме прекрасни природни дадености, които са популярни за посещение от хора от различни краища на страната.

Колко туристи посещават Белоградчик годишно?

През 2019 год. от туристическите обекти са закупени около 135 000 бр. билети, а през 2020 год. около 70 000 бр. Това са брой продадени билети, но посетителите са значително повече.

Като кмет как работите с Общинския съвет?

С Общинския съвет работим в пълно разбирателство, защото се обсъждат и вземат решения в интерес на Общината, без някой да се опитва да налага лично изгодни за самия себе си решения.

Готов ли е централният площад „Възраждане“ в Белоградчик и колко средства вложихте в цялостната му реконструкция?

Завършихме цялостната реконструкция на централния площад „Възраждане" за около 750 000 лв. Финансирането е с проект по ОП „Развитие на селските райони".

 

 

 




2021-06-29 15:56:42