Находки на 30 000 години в Оходен преобръщат историята на Европа

Находки на 30 000 години в Оходен преобръщат историята на Европа

Находки през изминалия 18-и археологически сезон на музея във Враца преобръщат представата за древните цивилизации, обитавали Стария континент. След новите разкопки в обекта Оходен-Валога екипът, начело с Георги Ганецовски, открива нов пласт, който датира с почти 15 000 години по-рано от досега известното за праисторическата местност, за която се знае, че е била люлка на първата земеделска цивилизация в Европа. Досега артефактите, открити край врачанското село, бяха с произход между 5950 и 5600 г. пр. Хр. Новите находки обаче се датират около 29 хил. г. пр.н.е.

„Аз лично не познавам подобен случай в историята на археологическите разкопки в България и Европа“, коментира директорът на музея във Враца и ръководител на експедицията Георги Ганецовски.

Акцент при откритията той постави върху кремъчните предмети, които показват много фина обработка за исторически период, когато се счита, че хората предимно преживявали от достъпното в околната среда. Подемният керамичен материал, открит край Оходен, показва, че е изследвана кухненска част на структура с жилищно предназначение. При разкопките са открити също кремъчни  артефакти и животински кости. Проучванията показали, че отсъства керамика в културните отложение, което означава, че те предхождат ранния неолит по произход.

„Откритията недвусмислено показват, че археологическият обект Оходен-Валога е първият у нас с регистрирани културни пластове от късния мезолит и ранния неолит“, заключи Ганецовски.  




2019-12-03 13:52:19