Увеличаваме до 776 000 произведените фиданки

Увеличаваме до 776 000 произведените фиданки

инж. Цветко Цветков, директор на Северозападно държавно предприятие

 


Инж. Цветков, за каква територия отговаря Северозападното държавно предприятие, чието управление е във Враца?

Според административното деление на Република България Северозападното държавно предприятие /СЗДП/обхваща изцяло областите Видин, Монтана, Враца и Плевен и части от областите Ловеч и София. Териториалният обхват на нашето предприятие включва районите на дейност на 23 териториални поделения, от които 21 държавни горски стопанства и 2 държавни ловни стопанства. Общата площ на СЗДП е 1 961 426 ха,от които 512 022 ха  горски територии , а  от тях 289 732 ха са държавна собственост. Преобладаващата част от горите на територията на предприятието са широколистни. С най-голямо участие са дъбовите и буковите гори.

Каква беше изминалата 2016 г. за вашето предприятие като дърводобив, залесяване и финансови резултати?

През 2016 г. на територията на СЗДП-Враца са извършени следните лесокултурни дейности: почвоподготовка на 3 562 дка площи и залесяване на 3 751 дка. Основните дървесни видове за това са тополи, акация, зимен дъб, цер, благун и други. В разсадниците на територията на СЗДП - Враца са произведени 659 000 броя фиданки за залесяване. За 2016 г. СЗДП ДП - Враца е изпълнило разчета за печалбата, заложен в плана ни.

Какви дейности планирате за настоящата 2017 г.?

През 2017 г. на територията на СЗДП-Враца се предвижда почвоподготовка на 3 119 дка площи и залесяване на 3 341 дка с широколистни видове. Планираме увеличаване производството на фиданки в разсадниците с 15 % или общо 776 000 броя.

Как успявате да опазите горите на вашата територия?

Това без съмнение е една от нашите приоритетни задачи. За целта са сформирани двадесет и три мобилни контролни екипи, като на служителите в екипите са предоставени автомобили със специален режим на движение, униформено облекло, оръжие за служебни цели и карти за легитимиране. Служителите от Централното управление на СЗДП ДП - Враца дават постоянно дежурство на тел. 112, на който се приемат сигнали за незаконна сеч и лов, превоз на дървесина, палежи и други нарушения на територията на горите.

Друга основна задача, е усвояването на пострадалата дървесина от природни бедствия и корояди. Чрез използване на нова техника и прилагане на нови технологии в дърводобива и лесокултурната дейност ще се стремим към повишаване производителността на труда и понижаване себестойността на произвежданата продукция, с цел повишаване конкурентността на вътрешния и международните пазари, увеличаване на  възможностите за нови инвестиции и отделяне на повече средства за опазването на горските територии.

В последните години се заговори и за отваряне на вашата дейност към обществото. Какво се прави в тази насока?

Осъзнавайки необходимостта от отваряне на лесовъдската колегия към обществото и в опит да отговори на неговите нужди от повече знания и информация, Изпълнителната агенция по горите, Съюзът на лесовъдите в България и Съюзът на Европейските лесовъди с подкрепата на МЗХ организира за втори път у нас обучение на служители от горите и Дирекциите на природните паркове за работа с деца - „Горска педагогика“.  „Горската педагогика“ е екологично образование, насочено към опознаването на горите, живота и процесите, протичащи в тях. Целта на горската педагогика е да подготви лесовъди от практиката да провеждат обучения и занимания на открито в гората с различни възрастови и социални групи, като се започне от децата в детската градина и се стигне до хора в зряла възраст. По този начин се дава възможност на индивида и обществото да мислят и действат в дългосрочен план, като оценяват стойността и ползите от горите едновременно с възможностите за тяхното устойчиво ползване. Със своето ключово послание „Устойчивост“, горската педагогика подкрепя утвърждаването на отговорност и внимание към природата и останалите хора.

Вярно ли е, че България е богата на гори и те са ценност за обществото ни?

България се нареди на едно от първите места в Европа по биологично разнообразие и площи на гори във фаза на старост. Горите във фаза на старост са важни с функциите си за съхраняване на ценен генофонд. Вековните гори имат най-голямо значение за опазване на водите, пречистване на въздуха и съхраняване на биологичното разнообразие.

Как ще отбележите идващата Седмица на гората?

Седмицата на гората се чества от 1925 година. Тогава в България се провежда първият празник на залесяването. Девет години по-късно стажант-лесовъдът Георги Минков предлага честването да продължи цяла седмица. След Втората световна война, през 1956 г., празникът е възстановен. Оттогава датира традицията той да стартира в първата седмица на април. „Гората е живот“ - това е мотото, под което ще премине традиционната Седмица на гората през 2017-а. Най-голямото събитие в горския сектор започва официално на 3 април. Цяла седмица събития ще запознават хората с грижата за българската гора, както и с екосистемните ползи от нея.

В различните събития, част от Седмицата на гората ще се включат структурите на шестте държавни горски предприятия, Изпълнителна агенция по горите, както и природните паркове.

Един от основните акценти по места е успешната инициатива „Лесовъд за един ден“, която СЗДП ДП Враца организира съвместно с ДПП „Врачански Балкан“.  Тя се проведе за втора година на Хижата. По време на празника бяха организирани интерактивни игри за децата, чрез които те научиха повече за лесовъдската професия, горските екосистеми и протичащите в тях процеси, както и за опазването и контрола на горите. Бяха раздадени и стотици фиданки, които участниците в празника да залесят в своите институции и домове.

Инициативата „Лесовъд за един ден“ ще бъде проведена на различни дати и на територията на почти всички териториални поделения на СЗДП ДП.

По традиция, в рамките на Седмицата на гората ще бъдат връчени наградите „Лесовъд на годината“. Миналата година най-високото отличие в лесовъдската колегия получи инж. Жельо Марев.

Какво ще пожелаете на вашите служители и партньори по случай професионалния празник?

Ръководството на СЗДП ДП - Враца поздравява със Седмицата на гората всички лесовъди, служители и работници от Държавните горски стопанства и Държавните ловни стопанства за постигнатите успехи, които са плод на ежедневно влагани труд, усилия, знания и опит. Пожелава им много здраве и професионални успехи в името и за благото на българската гора, защото грижата за нея е мъдра инвестиция за бъдещите поколения!

 

Интервю на Иво ЙОРДАНОВ




2017-04-04 11:06:32