Археолозите Торбов и Петрова със значителни находки

Археолозите Торбов и Петрова със значителни находки

Традиционните зимни четения в РИМ – Враца продължиха с лектория, водена от доц. д-р Нарцис Торбов и зам.-ръководител Александра Петрова, които със завидна лекота запознаха врачани с дълбините на два археологически обекта в родния край. Двамата представиха дейността си през изминалия археологически сезон в местността Градище, край прохода Вратцата и късноантично и средновековно селище в землището на с. Нефела.

Археолозите споделиха пред събралата се аудитория, че разкопките на Градището през 2012 г. са се осъществили със средства на музея - 10 000 лв. в периода юни–декември. Дълготрайността на проучването е определена от обстоятелството, че в рамките на античната и средновековна крепост продължи проучването на раннохристиянска църква със значителни размери – Църква 2. Те описаха подробно какво представлява храма - обект на разкопките, и не пропуснаха да споделят, че част от северната стена е разрушена от иманяри през ХХ в. Разкопките разкриват, че църквата е с притвор, като са установени два строителни периода – първоначално е изградена същинската част на църквата, а по-късно е демонтирана западната й стена и е изграден притворът – така храмът е увеличил своята дължина. В хода на проучването са разкрити три гроба на индивиди в детска възраст, положени по християнски с ориентация изток - запад, с горни крайници изпънати до тялото, без гробен инвентар. Общият брой на проучените до момента гробове е четири, като се предполага, че погребаните са загинали в следствие на някаква болест или епидемия. Стратиграфските наблюдения установиха, че разкритият раннохристиянски некропол датира от втората половина на ІV–V век.

Не по-малко интересна се оказва работата по разкопките на късноантичното и средновековно селище по трасето на обходния път на град Враца в землището на с. Нефела. Археологическото проучване в местността „Падината” до Нефела се проведе от 10 септември до 17 октомври, като се осъществи с финансиране от страна на АПИ и съобразно изискванията на договор, сключен между НАИМ-БАН и АПИ. Спазен бе определеният 45 дневен срок за археологическите разкопки и бе изследвана 10 % от площта, през която ще преминава пътят. Археолозите разказаха, че по време на разкопките са били обособени 3 сектора – в Сектор I са били направени 13 сондажа, в Сектор II – 5 сондажа и в Сектор III – 7 сондажа. Площта и проучването на всеки сондаж е било с дължина от 17 м. и ширина 1,50 м., като в тях са участвали четири работници под ръководството на археолог или стажант. Навсякъде в проучените сондажи е било достигнато до стерилен пласт, като никъде не е установено наличие на недвижими културни ценности. Изключение прави каменно струпване от речни камъни в Сектор II, в западна част на Сондаж 5. При провеждането на разкопките са били открити - фрагментирана керамика от късната античност IV-V в. и средновековието XII-XIV век., три бронзови пръстена с възможна най-ранна датировка XII-XIV в., два прешлени за вретено от глина и олово, както и два фрагмента от гривни от стъкло и бронз. Най-значимата находка е четвъртият бронзов пръстен. Подобни на него са използвани през периода втората половина на IX-XI в. и са с гравиран в средата на плочката кръст. Той е безспорно доказателство за въвеждането на християнство в рамките на днешна Северозападна България по време на Първата българска държава.




2013-03-28 10:38:14