Нова еко сага се роди във Враца

Нова еко сага се роди във Враца

Инсталация за газ от алтернативни източници иска да изгради във Враца фирмата „Валтер къмпани“ ЕООД. Идеята е съоръжението да се разположи на площадка „Градска“, която е собственост на „Топлофикация“-Враца ЕАД. Там в момента има котел на дружеството, който ще се преработи. Новият газификатор ще преработва биомаса и RDF (б.а. - смес от материали с висока калоричност – гума, пластмаса, дърво и др.), като в резултат ще произвежда т.нар. синтез газ. Емисиите, които се получават, ще се продават на местното топлинно дружество на цени, в пъти по-ниски от тези, на които в момента се търгуват на европейските пазари. Технологията и целите на евентуалната инвестиция във Враца представиха в конферентната зала на местната администрация съвместно представители на „Валтер къмпани“, наети от фирмата еколози и директорът на „Топлофикация“ инж. Радослав Михайлов.

„Растящите цени за парникови газове, които топлофикаиците са длъжни да купуват ежегодно, скачат няколко пъти за последните години. Очаква се до 2025 година да поскъпнат още 2 пъти. Това поставя нашите дружества на кръстопът. Единият ни вариант е да продължим да плащаме много и да вдигнем чувствително цената на топлоенергията. Това ще вложи жизнения стандарт на населението, ще накара голяма част от него да се откаже от услугите на Топлофикация и постепенно ще доведе до закриване на дружеството. Вторият е да се търси газ на достъпни цени, произведен по алтернативен начин“, обясни Михайлов и посочи, че затова приел предложението на „Валтер къмпани“ за изграждане на нов газификатор.

В детайли как ще работи системата разказаха представителите на дружеството Ангел Ангелов и Руслан Янев. Двамата увериха, че технологията за газифициране на биомаса и RDF е една от най-щадящите за околната среда и населението. Емисиите били в пъти по-ниски, а самите съоръжения преминали изследвания, които доказали, че са безвредни. С такива са се сдобили и няколко предприятия у нас, стана ясно от думите на инженерите, но за опит в сътрудничество с топлофикационно дружество не бе споделено.  

Наети от фирмата еколози представиха поредица измервания на евентуалния екологичен ефект при максимално натоварване на мощността и утежнени атмосферни условия. Според резултатите евентуалните количества шум, прах и дим, които ще се образуват в резултат на газифицирането, ще са със стойности далеч под заложените в закона максимални норми.

Физико-химичните анализи не убедиха присъстващите на представянето граждани в безопасността на технологията.

„Не ви ли казаха, че на 10-на км от Враца има завод, който гори боклуците на цяла Европа? И вие ли мислите да правите същото? Изредихте толкова съединения, сякаш парфюми ще произвеждате!“, изригна популярният врачанин Венци Морския. Тезата му подкрепи активният протестър Искрен Дилов, който попита кой ще контролира състава на RDF-а, който ще се газифицира. От „Валтер къмпани“ отказаха да коментират дейността на други предприятия и увериха, че за да се ползва RDF, той задължително трябва да е придружен със сертификат за своето съдържание, който се изисква по смисъла на закона. От фирмата уточниха, че по предварителни разчети ще се горят по 2 тона на час. Инсталацията пък щяла да работи само през зимата. 

Срещу намерението на фирмата бурен глас извиси и съветникът Борислав Банчев.

„Нас тук все ни убеждават, че няма нищо страшно. И за серовъглерода, и за боклуците. В тази област е най-ниска продължителността на живота. И неслучайно. Аз ви изслушах, докато изброихте цялата Менделеева таблица, но за мен едно е ясно – при течение на вятъра цялата димна завеса от газификатора ще се отнесе към комплексите „Дъбника“ и Сениче“. Ще инициирам референдум, пък нека хората решат искат ли да обработват боклуци до домовете им!“, закани се Банчев и припомни, че Враца е газифицирана и няма нищо страшно, дори ако Топлофикация изчезне. На думите му корпоративните мисионери отвърнаха, че това ще принуди народа се топли с печки.

Общинският съветник Владислава Лакова пожела да разбере защо  фирмата изобщо адресира обществеността на Враца, каква полза предлага за хората новата инсталация и защо се включват общинскта администрация и общинският съвет в тези представяния. На въпросите й конкретен отговор не се чу, освен декларацията, че срещата била инициирана след молба на кмета Калин Каменов и председателя на местния парламент Румен Антов. Самото инвестиционно предложение пък било входирано преди близо 1 година, спомни си екологът Кристина Лазарова.

В крайна сметка стана ясно, че все още не са минати всички необходими законови и административни процедури за изграждането на съоръжението на площадката на „Топлофикация“-Враца. Кога и в какви срокове ще стане това, никой не пожела да уточни. Не станаха ясни също размерът на инвестицията в газификатора, както и дали намалените разходи на „Топлофикация“ ще доведат до спад на цените за енергия в сметките на 11-те хиляди абонати в града. Вместо това експертите заложиха на разговори за бъдещето на енергетиката в световен мащаб и способите за намаляване на глобалното затопляне, които присъстващите в зала заклеймиха като „разтягане на локуми“. Напрежение внесе и констатацията на медиите, че не са били уведомени за готвената публична дискусия. От „Валтер къмпани“обаче контрираха, че това не било обществено обсъждане, а проява на добра воля от тяхна страна и препоръчаха на обществото да има активна, но конструктивна позиция. 

Междувременно стана ясно, че е налице становище на врачанския еко експерт Георги Караиванов, според когото изгарянето на RDF-отпадъци води до отделяне на бензоли, феноли, диоксини, фурани и други опасни вещества в атмосферата. На тази теза представителите на "Валтер Къмпани" отговориха категорично, че няма връзка с истината. 

Справка в Търговския регистър показва, че дружеството „Валтер къмпани“ ЕООД е регистрирано в София през 2008 година с капитал от 5000 лева и предмет на дейност: „Техническа поддръжка и ремонти на производствени съоръжения, изграждане на ВЕИ (възобновяеми енергийни източници), външна и вътрешна търговия, както и всякаква друга дейност, незабранена от закона“.  




2019-07-12 15:20:48