Болницата в Козлодуй да пести за заплати, препоръча министър

Болницата в Козлодуй да пести за заплати, препоръча министър

Министерство на здравеопазване ще методическа и експертна помощ за изготвянето на анализ на приходите, разходите и сключените договори в МБАЛ – Козлодуй, въпреки че ведомството не е принципал на лечебното заведение. Това обяви днес здравният шеф Кирил Ананиев, който домакинства среща за проблемите на общинската лечебница. Според него, ако разходите бъдат оптимизирани, спестеният ресурс ще може да се изразходва за възнаграждения на персонала.

Управителят на лечебното заведение д-р Олга Николова посочи, че очакванията ѝ са ако мерките, начертани на срещата проработят, възнагражденията на професионалистите по здравни грижи да бъдат увеличени до края на настоящата година. Беше постигнато общо съгласие да се инициира среща между Министерството на здравеопазването, Министерството на енергетиката, АЕЦ – Козлодуй, Община Козлодуй и управителя на болницата за търсене на вариант за допълнително финансиране на лечебното заведение, с оглед спецификата на региона. 

На срещата присъстваха още народният представител Красен Кръстев, председателят на Общински съвет – Козлодуй Мая Занева, директорът на РЗИ във Враца д-р Орлин Димитров, директорът на РЗОК-Враца Светозар Симеонов, както и председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева.

Тази година средствата по методиката за субсидиране на лечебните заведения ще бъдат увеличени с 2.5 млн. лв., като допълнителен ресурс ще получи и МБАЛ „Св. Иван Рилски“ вКозлодуй по параметрите ТЕЛК, спешност и труднодостъпност. Отделно от това по прогноза за 2019 г. приходът на лечебното заведение по НЗОК ще бъде с 16% по-висок, каза ощеАнаниев по време на срещата.

„Това свидетелства, че ние предвиждаме подобряване на финансовото състояние и увеличаване възнагражденията на работещите в лечебното заведение, а не закриването му. Отчитаме и ценим мястото и ролята на общинското здравеопазването, в частност и на болницата в Козлодуй“, беше категоричен Ананиев. Той посочи, че след като екипът на МЗ е изготвил механизма за финансово управление и контрол в лечебните заведения, същият е бил предложен и на общинските болници. Към момента в областните болници, където механизмът е приложен, се наблюдава намаляване на просрочените задължения със средно 30%, което означава, че се работи по-ефективно и по-голям процент от приходите остава за повишаване на заплатите.




2019-02-04 14:59:32