Българи зад граница искат граничен пункт за връзка с родината

Българи зад граница искат нови граничен пункт за връзка с родината

Нов гранично-пропускателен пункт поискаха на среща с български политици сънародниците ни в Западните покрайнини. Те настояват да имат по-близка връзка с родината си при село Петачинци. Такава уж била договорена между България и Сърбия, но конкретни мерки не са предприети, оплакват се българите в село Звонци, община Бабушница. Те посрещнаха гости от Обединени патриоти – депутатът от Враца Красимир Богданов, изп. директор на националната асоциация на общинските съвет Делян Дамяновски и врачанският общински съветник Марин Цветков. Местните разказа мъките си по родината и проблемите за връзка с нея и опазване на националното си самосъзнание.  

Без близък пункт за влизане в страната сънародниците ни остават в средата на миналия век заради конфликт между диктаторите Тито и Сталин. Проблем местните имат с поминъка. Преди се изхранвали от рудника в село Ракита и балнеоложкия курорт Звонска баня. Днес тези обекти тънат в разруха. Въпреки това, районът продължава да привлича туристи от България, които  посещават ждрелото на река Ерма и популярният  Погановски манастир. В него се съхраняват уникални стенописи, сред които и този на небесният покровител на българите Св. Йоан Рилски.

Исторически Звонският край районът принадлежи на Трънската околия. Откъснат е от България през 1919г. по силата на Ньойския договор. До 1964 г. село Звонци е било общински център, обединяващ няколко села с почти изцяло българско население. Днес, една част от селата са в рамките на Община Димитровград/Цариброд, а други са присъединени към Община Бабушница, с преобладаващо сръбско или сърбизирано население.

В село Звонци действат клуб на Националния съвет на българите, Основно училище „Братство“, обединяващо децата завършващи начално образование в училищата в четири околни села, православен храм „Св. Пророк Илия”, възстановен през 2006г. с изключителната подкрепа на Общинския съвет и тогавашното ръководство на община Мездра. Подкрепа за своето културно и национално оцеляване, Звончани получават от общините Трън, Костинброд и Перник.

От своя страна депутатът Красимир Богданов  представи действията на патриотите по защита правата на българите в чужбина, усилията за разрешаване проблемите с учебниците на български език в Сърбия и възстановяването на телевизионният канал на български език на РТВ – Ниш, увеличаването на стипендиите отпускани от МОН за студенти от тези общности, възможностите на трансграничните проекти. Той пое ангажимента да постави въпросът за ГКПП Банкя – Петачинци в Народното събрание.

Делян Дамяновски покани българите от Западните покрайнини на предстоящото провеждане на общобългарския събор в с. Малая Перешчепина, Украйна, по повод 105-ата годишнина от откриване гроба на създателя на Българската държава кан Кубрат.

По инициатива на д-р Ангел Йосифов – завеждащ отделение в окръжната болница в Пирот, гостите посетиха Цариброд и мястото, където са погребани десетки български войници, загинали във Втората световна война. В гробището, местните българи са поставили малък кръст без надпис, за да напомня за подвига на героите. Те се обърнаха с молба, българската държава да настоява пред сръбското правителство за издигане на мемориал на загиналите български войни.




2017-08-03 11:44:14