Борим се да задържим децата в клас

Борим се да задържим децата в клас

Петя Долапчиева, зам.-кмет на Община Враца


Образователната система във Враца е на високо ниво


Г-жо Долапчиева, как виждате състоянието на българското образование в навечерието на празника на просветата и културата 24 май? 

Пред нашето общество стоят различни по своята същност задачи, които пряко или непряко засягат българското образование. Образователната система трябва да подготви младото поколение за активен и успешен социален живот. Тя не съществува сама за себе си, а е в пряка връзка с всички останали. Много се очаква от училището днес, но без подкрепата на всички нас - институции, родители и общественост, то само трудно би се справило с високите очаквания.

Поредица от стряскащи статистики показват понижена грамотност и все по-ранно отпадане от училище на деца в начален етап на обучение. Къде е коренът на проблема и как училището може да спаси децата?

В национален мащаб всеки 7-и ученик между 15 и 18 години не е в училище. Община Враца, съвместно с Регионално управление на образованието, работи за намаляване на дела на отпадналите от училище деца и младежи. Дори и след навършване на 16-годишна възраст с помощта на обществени възпитатели, медиатори от Младежки център и секретаря на МКБППМН се търсят начини учениците да бъдат върнати в образователната система. За всички деца до 16 години от населените места на община Враца, където няма училище, се осигурява безплатен транспорт до най-близкото учебно заведение. Същото важи и за децата в предучилищна възраст. Осигуряваме на всички и столово изхранване в школата. Правим максималното, но трябва да се работи по посока на по-отговорно родителско поведение в грижата за възпитанието, образованието и социализацията на децата и учениците, особено на тези от маргинализираните общности.

Как функционира образователната система във Враца? Има ли ефективен диалог между Общината и училищата/детските градини? 

Образователната система в община Враца е стабилна и устойчива и включва  16 детски градини с филиали в малките населени места и 21 училища. Учениците могат да получат основно и средно образование (общо, профилирано и професионално), както и да продължат образованието си във филиалите на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и във филиала на Медицински университет във Враца „Проф. д-р Иван Митев”. Разполагаме с 3 начални училища, 6 основни, 5 средни и 1 спортно училища, с 2 профилирани, 3 професионални гимназии и 1 помощно училище. Образователната мрежа е богата и разнородна и има възможности за избор от всички ученици. За съжаление всяка година посрещаме с около 150 деца и ученици по-малко. Тенденцията продължава вече повече от 10 години. Диалогът с ръководствата и екипите е конструктивен, подкрепящ и градивен, като все повече се увеличава автономията на образователните институции.

Новият Закон за предучилищното и училищното образование бе приет с противоречиви чувства от бранша. Каква промяна донесе той според Вас? 

Новият закон е основата на реформата в образованието. Той въвежда няколко нови положения в образователната система, които влизат в сила през идните години. Сред тях са позволението да се предоставя държавна субсидия на частните учебни заведения, създаването на нова държавна институция за контрол на училищата и промяна в продължителността на образователните степени.. Заради промяната в структурата на средното образование се създават  нов тип училища - “обединени”, за обучение от 1 до 10 клас. Основните училища ще бъдат до 7-и, или ще бъдат преобразувани в обединени с обучение до 10-и клас.  Въвеждат се иновативни училища и детски градини - такива, които разработват и прилагат новаторски методи на преподаване и развиване на учениците. Въвежда се принципът на автономия в работата на училищата, детските градини и центровете за подкрепа на личностното развитие. Те могат да определят свои политики за развитието си, да уреждат устройството и дейността си в правилник, да избират организацията, методите и средствата на обучение, да определят свои символи и ритуали и др. С цел повече граждански контрол и ангажираност с образователния процес, към всяко училище и детска градина се сформира Обществен съвет. В община Враца за пръв път в професионалните гимназии са разкрити 2 паралелки с дуално обучение, след срещи с бизнеса и проучвания на пазара на труда. Сключени са предварителни договори между директорите и работодателите за реализиране и платена практика на учениците. Община Враца оптимизира и приема в профилираните гимназии, за да подкрепи професионалните гимназии.

Все по-често става дума за трудната интеграция на деца със специални потребности в училища и забавачки. Броят им се увеличава, а проблемите се задълбочават. Къде виждате решението на този проблем?  

Наредбата за приобщаващото образование урежда обществените отношения, свързани с осигуряване на приобщаващото образование на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, както и дейността на институциите в тази система за предоставяне на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците. Подготвяме общинска стратегия, в която ще регламентираме общата и допълнителна подкрепа както за деца и ученици със специални образователни потребности, така и за подкрепа на деца и ученици в риск, такива с изявени дарби и с хронични заболявания. Често пъти учителите гонят нормативи и нямат време да обръщат повече внимание на децата, ако им е необходима подкрепа. А във всички образователни институции има деца, нуждаещи се от подкрепа. В ПГТР има паралелка за деца със СОП за придобиване на I-ва степен на професионална квалификация. Решението и тук виждам в общите усилия на всички институции.

Предстои ли закриване на училища и детски градини в общината през тази година?

Системата на предучилищното и училищното образование включва участниците в образователния процес и институциите, както и отношенията и връзките между тях за постигане целите на образованието.  Но за да съществуват училищата и детските градини, първо условие е да има деца и ученици. Нашето старание е да съхраним всички образователни институции на територията на общината.

Какво пожелавате да се случи в българското образование за “светлите му бъднини”? 

Нямаме нищо по-ценно от децата си. Трябва да работим по посока повишаване общественото разбиране за важността на детството и чувствителност за необходимостта от инвестиране в децата и учениците, в грижата за възпитанието, образованието и социализацията им. Да показваме ангажимента си за дългосрочно възходящо развитие на образователната система чрез инвестиция в младите хора.

Трябва с общи усилия да се преборим с агресията. Всички директори, педагогически съветници, психолози и обществени възпитатели в община Враца са преминали обучение по Координационния механизъм за взаимодействие на институциите при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие. Проведени са срещи за информационно-превантивна дейност за опасностите от наркотици и други зависимости. Основите са поставени, но предстои много работа в тази посока. Необходимо е да се заложат средства за ремонт и изграждане и на физкултурни салони.

Трябва да привлечем млади, качествени учители, като работим заедно за повишаване авторитета на учителската професия. Инвестицията в квалификацията на учителите е инвестиция в качествената подготовка на децата ни. Защото качествено образование, адекватно на нуждите на пазара, се постига с квалифицирани кадри. Учителят трябва да е добре платен, да не е затрупан от бумащина и да има свободата да е иновативен.

Необходимо е да се подобри достъпът до качествено образование, да се гарантира правото на приобщаващо образование, да се намали броя на напускащите училище ученици и повиши обхвата на деца и ученици.

Трябва да се извърши качествено и количествено проучване за оптималния брой деца и ученици в класовете и групите спрямо вида на образователната институция, за постигането на държавните образователни стандарти и повишаване възможността за индивидуална подкрепа. Трябва да се усъвършенства системата на делегираните бюджети, така че броят на децата и учениците да не е единствено определящ по формула при финансирането.

Трябва да привлечем максимално средства по европрограми. Община Враца изпълнява много проекти в сферата на образованието, социалните и младежките дейности, култура, спорт и туризъм на обща стойност  6, 2 млн. лв. Много се гордеем с повишаването на енергийната ефективност в няколко училища. Проектът е на стойност 777 807 лв. и се осъществява съвместно с Асоциация “Норск Енерджи” от Осло. Средства в тази насока са заделени и в инвестиционната програма на общината. Важо е да обновяваме материалната база, за да бъде тя привлекателна и комфортна за децата. 

За 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, поздравявам всички учители,ученици,културни и просветни дейци и всички, които духовно осмислят живота. Бъдете здрави, учете и израствайте непрестанно, бъдете упорити и нека трудностите да ви мотивират за нови дела и предизвикателства. Бъдете горди от постигнатото, стремете се към нови знания и успехи и помнете, че малко народи имат привилегията да имат своя ден на духовното извисяване, ден на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. Защото “и ний сме дали нещо на света”.

 

Интервю на Петя ВАЛЕНТИНОВА




2017-05-24 10:04:34