Дарители помагат с техника на врачанската болница

Дарители помагат с техника на врачанската болница

Дарители осигуриха модерна апаратура на врачанската болница. Директорът на лечебното заведение Орлин Цветков заяви, че благодарение на мобилен оператор в здравното заведение вече има гастроскоп. Популярна верига за игрални зали пък е осигурила на болницата апаратура за клиничната лаборатория и микролаборатория. По думите на ръководството на МБАЛ „Христо Ботев” апаратите са последна дума на техниката.
„В последната година нямахме гастроскоп. Имахме отделение, но не и апарат. Бил е ремонтиран, но отново се развалил. Поради тази причина част от пациентите бяха пренасочвани към Монтана”, обясни Цветков.
Пред медиите директорът на лечебницата коментира и състоянието на здравното заведение. По думите му през последните месеци са успели да осигурят известна стабилност. Към момента служителите са само с една забавена заплата.
„През последните 3 месеца сме успели да платим над 1 млн. лв. задължения”, похвали се Цветков.
От болницата във Враца заявиха, че са подсигурили лекарствата, които са нужни за дейността на здравното заведение. Директорът благодари и на народния представител от ГЕРБ Петя Аврамова, която е съдействала активно при преговорите с Министерството на здравеопазването.
„Благодарни сме и на персонала на болницата, защото проявиха търпение. Някои от хората, които бяха напуснали, се върнаха отново на работа”, каза шефът на МБАЛ.
Въпреки, че малко по малко лечебницата се изправя на крака, отделенията, които хлопнаха врати, няма да възобновяват дейността си. Преструктурирането е част от оздравителния план, който реализира болницата. По думите на ръководството няма да има ощетени пациенти от това. Всички хирургии остават в едно отделение, очното и инфекциозното остават окончателно затворени. В момента се водят преговори с РЗОК и РЗИ за клиничните пътеки на децата от инфекциозно отделение. Идеята е тя да бъдат приемани във врачанската болница, а останалите пациенти да се изпращат в други здравни заведения. От МБАЛ „Христо Ботев” обясниха, че няма да има проблем, тъй като няма бум от пациенти с инфекциозни заболявания. Част от пациентите могат да бъдат насочвани към болницата в Бяла Слатина, останалите към София.
Водят се и преговори за премествания на отделения от една в друга сграда. Така например ТЕЛК се очаква да бъде преместен в закритото очно отделение, а кръвопреливният център, който в момента се намира в ДКЦ-1, да дойде в инфекциозното.
„С тези неща се цели да бъдат намалени разходите на лечебното заведение. Искаме да плащаме разходи за ток, отопление и вода в една сграда”, поясни директорът.
Успоредно с планираните размествания болницата мисли и за ремонт на сградата. В най-кратки срокове се очаква да бъде изграден външен асансьор и противоземетръсни шайби на сградата. До средата на октомври в Министерството на здравеопазването ще бъде внесен и проект за ремонт на акушеро-гинекологичното отделение.





2016-11-07 11:37:45