Силно представяне на врачански самодейци в Копривщица

Силно представяне на врачански самодейци в Копривщица

Много силно представяне направиха самодейците от област Враца на националния събор в Копривщица.

На тях се падна честта да се представят на втора сцена, непосредствено след официалното откриване на събора. В него взе участие танцов състав „Калушари” от с. Хърлец, чийто едноименен танц е обявен за живо човешко съкровище, включен в нематериалното културно наследство от ЮНЕСКО. Юбилейното издание на Националния събор премина под патронажа на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и отбеляза 50-та годишнина от възникването му като движение за опазване и популяризиране на българската култура. В трите фестивални дни на 7-те сцени сред красивия балкан се представиха над 14 000 участници от всички жанрове на фолклора. На различни щандове са представени и българските традиционни занаяти.

Да подкрепят талантливите изпълнения на врачанските таланти сред публиката бяха зам. областният управител Ирина Иванова, Маринела Петрова- директор на дирекция в община Враца, Генка Филипова от отдел „Култура”, Силвия Врачовска- директор на РБ „Хр.Ботев”, ст.н.с. Йорданка Манкова, Недка Димитрова- уредник на ЕВК „Св.С.Врачански”, Калина Тодорова- краевед, фоторепортерите Люба Филипова и Асен Асенов. Лично на сцената изведоха своите състави председателят на ОбС Хайредин Светла Петрова, кметовете на Бърдарски геран Светлана Караджова, на Зверино Цанко Цанев и на Хърлец Огнемир Симов.

Августовската жега не попречи на талантливите ни самодейци да се представят на върха на възможностите си. Вихрените им танци- български и влашки, плениха не само журито, а и многобройните чужденци, които влизаха в ритъм и се хващаха на българско хоро, оставяйки камерите и фотоапаратите. Песните им огласиха планинските поляни, а майсторската свирня ще се чуе в специализираните предавания на националното радио.

В над 100 часовата програма, Национална експертна комисия присъди общо 743 грамоти за постижения и раздаде 416 плакети на индивидуални и групови участници, а 104 читалища бяха отличени за цялостен принос и приемственост на работата. Експертната комисия в състав проф. Петър Льондев, доц. д-р Ваня Матеева и гл. ас. д-р Миглена Иванова отличи и награди общо 48 индивидуални и групови изпълнители от народните читалища на област Враца.

С плакети за цялостно представяне бяха удостоени народно читалище  „Съединение – 1923“, с. Бърдарски геран, народно читалище  „Н. Й. Вапцаров“, с. Хърлец, народно читалище „Просвета – 1909“, с. Хайредин и народно читалище „Искра – 1921“ от с. Синьо бърдо. За изпълнение на автентични местни хора, със специален плакет бяха наградени Танцов състав от читалище „Надежда”- Оряхово, индивидуалният изпълнител – свирач на окарина Георги Тодоров от с. Лик, Танцов състав „Северняци“, с. Селановци, Състав за автентичен фолклор  „Калушари“- Хърлез, Танцов състав „Бутан“, Танцов състав „Сърбеница“, с. Софрониево. За пеене със съпровод награди получиха Калинка Костадинова, както и Народно читалище „Фар – 1970“ от село Паволче за представяне на обред и изпълнение на местни песни. Отличени в категорията са още Женска певческа група от с. Челопек, Певческата група на село Девене, Женски народен хор „Балканска китка“- с. Згориград, Танцов състав от село Три кладенци и индивидуалният изпълнител Мариян Стоянов.  Журито награди с грамоти за постижения изпълнителите от танцовите състави и фолклорните групи от деветнайсет читалища от област Враца.

Заместник – министърът на културата Боил Банов изпрати на Областна администрация Враца благодарствено писмо и плакет за цялостно постижение в провеждането на XI Национален събор за българско национално творчество в Копривщица. В благодарствения адрес, заместник – министър Банов изразява удоволствието си от отличната организация и представянето на област Враца по време на събора. Той изказва благодарността си към кметовете на общини от областта, които са подпомогнали участниците и съпричастността им към носителите на нематериалното културно наследство на България. Специални думи на благодарност са изразени към ръководствата на народните читалища от областта и към художествените ръководители за тяхната всеотдайност за опазването на българския фолклор. „Приветствам и изказвам своята признателност към многобройните участници, които бяха заслужено наградени за своя упорит труд и постоянство в съхраняването на народното творчество и неговото предаване на по-младото поколение“ - се казва още в благодарствения адрес.

В Копривщица заслуженото признание за дългогодишната си и упорита работа получиха тези сърцати читалищни секретари, хореографи, ръководители на певчески групи, които през последните години привлякоха много млади хора и преобразиха читалищната самодейност. Вярваме, че постигнатите успехи на най-престижния фолклорен фестивал в страната, ще даде нов тласък и енергия в тяхната работа.


Сн.1
Сн.2
Сн.3
Сн.4

Коментари



2015-09-03 16:08:12