За 13-ти път в Мездра се проведе шосеен пробег „3 март”

192-ма лекоатлети от 21 клуба от цялата страна се включиха в 13-ото издание на шосейния пробег „3 март”, който се проведе в Мездра навръх Националния празник на България. Сред участниците личаха имената на дузина медалисти от Националните шампионати в зала и на открито. За големия интерес към спортната проява допринесе и атрактивният награден фонд, който окръгли 3600 лв. Организатори на кроса отново бяха Община Мездра и СК Атлет.

В отсъствието на най-добрите състезатели на домакините - Митко Ценов, Йоло Николов и Милица Мирчева, които са на подготвителен лагер в Кения, победител на 5-километровата дистанция при мъжете стана сребърният медалист на 3000 м в зала Деян Атанасов (КЛА Борис Мулешков - Панагюрище), а на 3 км при жените първа финишира шампионката на 3000 м на закрито Моника Георгиева (ЛК Локомотив 2010 - Горна Оряховица).

Най-бърз при юношите ст. в-ст (XI-XII клас), които бягаха 3 км, бе сребърният медалист на 3000 м в зала Георги Гергов (СК Стратеш Атлетик - Ловеч), докато на 2 км при девойките ст. в-ст над всички доминира шампионката на 3000 м  в зала Дилян Минкина (СКЛА Средногорски атлет - Пирдоп). При юношите и девойките мл. в-ст (IX-X клас), които се съревноваваха съответно на 2000 и на 1500 м, победиха многократният шампион на 800 и 1500 м за момчета до 16 г. Павел Танковски (КЛА Спартак - Койнаре) и сребърната медалистка на 3000 м в зала Лушка Кокотанекова (КЛА Борис Мулешков - Панагюрище).

В останалите възрастови категории първи станаха: юноши (1500 м) и девойки (1000 м) VII-VIII клас- Андрей Трифонов (ЛК Атлетик 90 -Луковит) и Вероника Атанасова (КЛА Борис Мулешков - Панагюрище), момчета (1000 м) и момичета (800 м) V-VI клас - Димитър Иванов (СКЛА Трявна) и Вивиан Кръстева (СК Рилски атлет - Самоков), момчета (800 м) и момичета (500 м) III-IV клас-Румен Руменов (СК Мизия) и Изабел Крамарска (СК Рилски атлет - Самоков), момчета (500 м) и момичета (300 м) I-II клас - Денис Големански (КЛА Спартак - Койнаре) и Мелани Теодорова (СК Атлет - Мездра).

Освен златния медал на Мелани, домакините от СК Атлет спечелиха още две сребърни и три брознови отличия. Денис Владимиров и Божана Стелова финишира втори съответно при момчетата III-IV клас и при момичетата I-II клас, а Ангелина Стефанова, Рая Лалова и Евелина Йоловска се наредиха трети при девойките ст. в-ст, девойките VII-VIII клас и момичетата I-II клас.

Неофициалното комплексно класиране по медали оглави КЛА Борис Мулешков - Панагюрище с 3 златни и 1 сребърно отличия. С по две титли си тръгнаха СК Рилски атлет - Самоков и КЛА Спартак - Койнаре. Сред гостите на шосейния пробег бяха зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Аспарухов, треньорът по планинско бягане към БФЛА Димитър Кисьов и змс Росица Стаменова, гл. експерт на Министерството на младежта и спорта за Северозападна България.