Георги Божинов: Законът за бедствията не защитава пострадалите

Георги Божинов: Законът за бедствията не защитава пострадалите

Изказване на Георги Божинов в парламента на днешното извънредно заседание по повод „Закон за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия”.

 

ГЕОРГИ БОЖИНОВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Вземам думата по заглавието на Закона, за да обявя, че нашата парламентарна група ще гласува „против“ и с това ще изрази цялостното си отношение по този кратък по обем и много беден по съдържание Закон.

Още на първо четене ние направихме предложения за разширение на Закона и много съществено изменение и развитие на проблемите в тази област. Нашите предложения бяха посрещнати с неодобрение. Партиите, които подкрепят правителството, изразиха категорична подкрепа за внесения текст и с това на практика обезсмислиха и предлагането на изменения на второ четене.

Защо имаме такова категорично отношение към този Закон?

Първо, той не отговаря на обществените очаквания и направените обещания към хората, които пострадаха тежко от бедствия и аварии през последните години.

Аз питам представителите на партиите, които подкрепят Закона: как ще отидат в Мизия да агитират за вот, когато обещаваха, че ще подкрепят изменения в Закона, според които обезщетенията няма да са на база на данъчна оценка, а като основа ще се търси пазарната оценка на имота? Те обещаваха изменения, според които не само ще се допуска обезщетяване за възстановяване, а обезщетяване за изцяло загубени имоти, каквито бяха случаите в Мизия.

В какво се състои изменението, което ние смятаме за недостатъчно, ненужно и нерешаващо проблемите в този Закон?

Вие, вносителите, предлагате изменение в чл. 34. С това грандиозно изменение в закона добавяте, че лицето е длъжно да вземе мерки, за да предотврати щетите на своето имущество – да вземе мерки да го предпази и да ограничи въздействието. Може би това е уместно, но аз питам: когато цялата научна експертиза доказа, че в Мизия щетите се дължат на непредвидимо стечение на обстоятелствата, прокуратурата го потвърди и не обвини никого за тези природни непредвидими стечения на обстоятелствата, кой е гражданинът, който ще предвиди непредсказуемото, за да опази имуществото си от такива неща?! Ако има такива случаи в живота, то в Закона трябва да се предвиди, че обществото ще бъде солидарно с тези, които са пострадали, щом не можеш да предвидиш какво ще се случи. Затова наричам Закона „беден“ !

Втората идея е, че възстановителната помощ ще бъде само за ремонт и възстановяване на имота. На първо четене ние с Корнелия Нинова пледирахме, че в живота има случаи, в които е необходимо не само възстановяване и ремонт. Цялата къща я няма на хората в Мизия, цели къщи ги няма! Тези хора ги няма в Закона! Законът говори, че ще изменя, допълва и урежда обществените отношения в интерес на хората и ще ги защитава при бедствия. Поради това законът (показва Законопроекта) е абсолютно неадекватно на потребностите, на проблемите, на страданията на хората, които се срещнаха с природните бедствия!

Няма да говоря, че според второто изменение социалните органи ще доказват колко си беден и само когато си беден и не си се застраховал, тогава ще ти дават помощ.

Уважаеми колеги, този Закон е достоен да бъде отречен още със заглавието си! Затова Парламентарната група на БСП ще гласува „против“ заглавието и повече няма да участва в приемането на двата текста, от които се състои изменението.

 

 

 

 




2015-10-07 12:22:17