Тристраниият съвет за сътрудничество готви анализ на сектор Металообработване и машиностроене

Тристраниият съвет за сътрудничество готви анализ на сектор Металообработване и машиностроене

На свое заседание Областният съвет за тристранно сътрудничество в Монтана обсъди потребностите от работна сила в областта на металообработването и машиностроенето.

В срещата участваха областният управител Ванина Вецина, зам.-областният управител Латинка Симова, синдикалните председатели на КНСБ и КТ „Подкрепа“, съответно Мария Лазарова и Иван Александров, председателите на Стопанската камара и Търговско-промишлената палата - Мая Григорова и Христо Петров, Иван Сергисов – представител на Асоциация на индустриалния капитал в България за област Монтана, началникът на Регионално управление на образованието (РУО) Трайка Трайкова, Росица Ангелова – също от РУО, и директорът на Регионалната служба по заетост Светла Узунова.

Съветът заседава по предложение на Иван Сергисов, свързано с използването на сградата на бившия Техникум по механотехника „Юрий Гагарин“ (ТМТ), който преди девет години се сля с Професионалната гимназия по електротехника „Христо Ботев“ и се премести там. Оттогава сградата на ТМТ не се използва, но за поддръжката й се изразходват средства от бюджета на  ПГТЕ „Христо Ботев“. В същото време гимназията по лека промишленост, плаща наем за ползваната сграда. Предложението на Иван Сергисов е в бившето ТМТ да бъде преместена Професионалната гимназия по лека промишленост (ПГЛП) в Монтана и да има паралелки и от леката промишленост, и от металообработването, като учебното заведение съответно се преименува на „Професионална гимназия по лека промишленост и технологии“.  

Това е свързано с потребностите от работна сила в областта на металообработването и машиностроенето в региона и за тази цел е проведена анкета съвместно от Областна администрация и Бюрото по труда в Монтана. Към момента обаче анкетата не дава пълна картина. От справка на РУО за заетостта на паралелките в областта на машиностроенето и металообработването пък става ясно, че по две машиностроителни паралелки има в ПГТЕ в Монтана и в Професионалната гимназия по производствени технологии в Лом, но те са заети наполовина.

Иван Александров увери, че такива специалисти са необходими и се позова на резултати от проучване на потребностите от работна сили в областта за следващите 3-5 години. То показва, че има нужда от професионални направления в областта на машиностроенето, металообработването и металургията, също и  по производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи.

Предвид наличието на машини в сградата е нужно да се помисли и за друга алтернатива, тъй като според директора на РУО Трайка Трайкова дори с по две паралелки лека промишленост и металообработване, гимназията по лека промишленост няма да се справи финансово.

По предложение на областния управител Ванина Вецина ще се формира работна група с представители на институциите в тристранния съвет, която ще събере анализите и обосновките по темата. На тази база впоследствие ще се търси и решение.

 


1


2022-07-05 09:16:00