"Топлофикация Враца": Осигуряването на възможност за отчет - сигурният начин за навременни и коректни изравнителни сметки

"Изравнителната сметка се издава в случаите, когато няма реален отчет всеки месец, а се начислява количество топлинна енергия прогнозно или на равни  вноски." каза инж. Радослав Михайлов, директор на "Топлофикация Враца". По думите му през отоплителния сезон клиентите плащат прогнозни сметки за потребената топлинна енергия. Те се определят на база потреблението за предходния отчетен период. "След като отоплението бъде спряно отчетниците правят годишния отчет за изминалия сезон 2021/2022 г. Снетите данни се обработват от фирмите за дялово разпределение. След като бъдат готови изравнителните сметки, се разпращат към потребителите." каза инж. Михайлов.

До 31 август потребителите могат да обжалват сумата, посочена във фактурата.

"Клиентите имат за възстановяване сума, при положение, че са заплатили всички прогнозни сметки през сезона и техният размер е по-голям от реалното потребление. Ако не са плащали прогнозното потребление, то във фактурата им е описано задължението, което трябва да доплатят заедно с натрупаните задължения. В случаите, когато клиент е заплатил прогнозните си начисления, но реално е изразходвал повече, също доплаща разликата." обясни инж. Михайлов. Той посочи, че сумите за възстановяване до 30 лв. могат да се получат на касите на топлофикация или по банков път при по-крупни суми за възстановяване или да бъдат оставени за приспадане на следващи фактури за новия отоплителен сезон до изчерпването им.

Директорът на "Топлофикация Враца" посочи, че до 2027 г. уредите за дялово разпределение трябва да бъдат подменени с дистанционни. Той обясни, че това е промяна в Закона за енергетиката, приета от парламента през 2021 г. Според него най-масова смяна се очаква през 2024 г., когато изтича срокът на почти половината от уредите.

"Използването на устройствата за дистанционен отчет ще даде възможност за издаване на ежемесечни фактури, няма да има изравнителни сметки, лесно ще се разбира, ако има лица, които злоупотребяват или ползват енергия за сметка на своите съседи." каза инж. Михайлов. Той обясни, че всяка промяна на начина на отчитане на консумираната топлинна енергия минава през решение на етажната собственост. Свиква се Общо събрание, на което с мнозинство от 2/3 се взема решение за преминаване към дистанционно отчитане. "След това упълномощен представител подписва договор за месечен отчет с „Топлофикация Враца“. Представители на дружеството извършват монтаж на дистанционни уреди за дялово разпределение.“ заяви инж. Михайлов.

 




2022-06-28 15:13:17