100 –годишен юбилей чества единственото каменоделно училище на Балканите

100 –годишен юбилей чества единственото каменоделно училище на Балканите

За събитията, свързани с честването, новите моменти и успехите на учениците разговаряме с временно изпълняващия длъжността-директор на ПГКО-Кунино Владимир Стойчев.

 

 

 

Г-н Стойчев, гимназията по Каменообработване в Кунино чества своята 100-годишнина, какво предстои във връзка с този голям празник?

 

ПГ по каменообработване навърши 100 години от създаването си през 2021 г., но поради извънредната епидемиологична обстановка, отбелязването бе отложено за 2022г. Инициативите, предвидени по този повод започват с официално откриване на 24 юни и концерт на студенти от Музикална академия – поп и джаз музика. От 1 до 10 юли ще бъде организиран пленер, в който ще участват изявени скулптори от цялата страна. На 9 юли ще представим книгата „Наръчник по каменоделство – оперативно зидарство“ и ще се насладим на Рок концерт на група „Кикимора“.   

 

  Кои са онези големи личности, които са допринесли за създаването и    развитието на училището?

Вдъхновител и създател на училището е роденият в Кунино велик българин и строител на съвременната ни държава Константин Томов. Училището е създадено и при голямото съдействие на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун. Каменоделната школа в Кунино е създадена и утвърдена с имената и делото на учителите-специалисти: Гурко Йосифов, Илия Цеков, Величко Марков, Цветан Петров, Цветан Граджорски, Лало Илиев, Борис Томов и други, работили достойно и всеотдайно за просперитета на училището. От създаването на училището до днес почти всички професионалисти в обработката на камъка в България са получили образованието си в Кунино. По-голяма част от тях са скулптори, архитекти, строители, каменоделци и други специалисти в бранша, прославили се с професията си в България и по целия свят.

 

Какво ви дава тази традиция и как смятате да я пренесете в бъдещето?

Голяма част от завършилите продължават образованието си в Националната художествена академия, а впоследствие намират утвърдено място в българското изобразително изкуство. Наше задължение е да съхраним и продължим традицията на каменоделния занаят в бъдеще, тъй като това е една ценна и актуална професия.

 

Училището е единствено по рода си на Балканите, предлага перспективни професии, но изборът от училища е голям, защо бъдещите осмокласници да се запишат при вас? 

Ние предлагаме обучение в защитени професии, които дават възможност за непосредствена реализация в производството, както и в продължаващото им образование във висши училища. Професионална гимназия по каменообработване-с. Кунино поддържа добри контакти с браншовите организации и сдружения, като след анализ от Професионалното сдружение на каменоделците е определен диапазон на квалитетно заплащане на положения труд. Отбелязва се, че каменоделци на свободна практика имат доходи, надвишаващи средната работна заплата за страната.

 

Получавате ли нужната държавна подкрепа, за да се запазят професиите, които предлагате?

Наши преподаватели, специалисти и консултанти участват в актуализацията и осъвременяването на учебните програми и са на мнение, че избираемите часове от раздел Б, които включват отраслова и  специфична професионална подготовка са малко.

Срещнахме отпор по повод откриване на нова специалност „Декоративна реставрация“ от факултет „Реставрация“ на  Национална художествена академия, въпреки че имаме одобрението от Министерство на образованието и Министерство на културата, на ниво политически кабинети.

 

 

 

Скоро бе ремонтирано общежитието към училището, какво още обновихте в материалната база и какво остава да се направи?

През 2021г. изцяло бе подменена покривната конструкция на учебния корпус. Имаме одобрен проект за цялостна реновация на учебния корпус, преоборудване на старата столова в мултифункционална сграда за спорт и изкуства и ремонт на откритите спортни площадки, като към дата 16.06.2022 г. изтече срокът за подаване на оферти. Предстои ни стартирането на процедура по одобрения ни проект за саниране и преоборудване на сградата на общежитието, като и двата проекта отговарят на мерките за енергийна ефективност. ПГКО спечели проект по НК “Чиста околна среда – 2022 г.“ - Обучение на открито. Проектът включва обучение на открито с цел повишаване на ентусиазма на учениците и постиженията им, свързан е с основните им умения по математика, науки и грамотност.

В сътрудничество сте с каменоделно училище в  Чехия има ли какво да научите взаимно едни от други за работата и обучението.

 

По отношение на сътрудничеството ни с училището в Чехия имаме одобрение за съвместна работа по проект Еразъм+. Като желанието на училището в Чехия и техните преподаватели е да реализират съвместна работа, като доведат ученици, които да работят с врачански варовик.

 

Паметник на дядо Добри е дело на възпитаници на каменоделното училище, какви други важни проекти реализират сега младежите?

 

Паметникът на дядо Добри е по поръчка на „Азбукари“, реализиран е гипсов модел от Красимир Митов, бивш преподавател на училището, но в момента очакваме одобрение на място за поставяне на монумента от столична община, за да продължим изработката му в камък. В момента нашите ученици работят по текущи учебни задачи.

 

Какво ще пожелаете на вашите колеги и учениците по повод юбилея?

 

По повод 100-годишния ни юбилей бих искал да пожелая на колектива на ПГ по каменообработване успехи в учебно-възпитателния процес, в личното творчество и не на последно място здраве. На учениците пожелавам упоритост и постоянство, овладяване на тази нелека професия и успешна реализация, както в личен така и в професионален план.

 

Интервю на Силвия СИМЕОНОВА

 


сн.1
сн.2
сн.3
сн.4


2022-06-24 09:23:00