Чипровски килимарки и читалището в Лехчево с награди от фотоконкурс за занаяти

Чипровски килимарки и читалището в Лехчево с награди от фотоконкурс за занаяти

ЦВП "Наследство БГ" проведе церемония по обявяване на победителите и връчване на наградите в националния фотоконкурс "Занаятите не се предават. Шапки долу!"

Наградените участници са: 16-годишният Александър Вакарелов от София, представил изчезващия занаят подковаване на коне; Иван Иванов - студент по История и Археология с кадри на чипровски килимарки; Любен Хрисчев от Варна, представил дърводелството по покана на „Народно читалище "Развитие - 1911" с. Лехчево; Диляна Стойчева от Търговище, майстор в пластенето на вълна, за представяне на обущарството.

В централното фоайе в Ректората на Софийския университет беше открита фотоизложба на наградените творби. Церемонията бе открита от Мария Василева, която представи организаторите и спонсорите на конкурса. Тя отбеляза, че според условието на конкурса се изисква и придружаващ текст към всяка снимка, който може да бъде прочетен върху таблата на пътуващата изложба. Г-жа Василева допълни, че е била поставена долна възрастова граница на участниците – 16 години и допълни, че за приятна изненада на организаторите един от четиримата номинирани е точно на 16 години.

Търсихме снимки, които не са направени само от професионални фотографи. „Традиционните български занаяти“ беше темата на обявения национален фотоконкурс, предаването от поколение на поколение, лични разкази за съвременните майстори И всичко това ще срещнете запечатано във фотоизложбата“, каза още Мария Василева.

В рамките на събитието бе представен филм за конкурса и творческа работилница, проведена в Регионален музей на открито „Етър“. Ръководителят на проекта чл.-кор. проф. дин Иван Илчев отбеляза, че занаятите винаги са били част от икономиката на българите, че са сред нас и днес и не се предават. Проф. Илчев подчерта, че занаятите винаги са имали помощ от държавата, която разбира, че те са важни за икономическото развитие. По думите му по време на голямата световна криза през 30-те години на 20 век единствената икономическа група, която не претърпява загуби, са именно занаятите. Проф. Илчев посочи, че снимките в изложбата са много интересни, някои наблягат на естетическата стойност на това, което са снимали, други – на поетиката на труда, а трети – на самото производство. В заключение той изрази убеждението на целия екип на проекта, че нашето наследство трябва да стане и наше бъдеще.

 

 

 на снимката: Председателят на "Платформа Агора" Емилия Лисичкова с Любен Хрисчев, носител на III награда, участвал по покана на НЧ "Развитие-1911" с. Лехчево




2022-01-26 09:16:32