Американци дариха килими на музей, туристите скачат в пъти

Американци дариха килими на музей, туристите скачат в пъти

Ценни килими от 18 век получи като дарение историческият музей в Чипровци.

Те са закупени от американците Тимъти и Пенелопе Хейс във Виена. „Първият е тип „Бакамски“, а другият най-вероятно е тъкан от българка-мюсюлманка от Лудогорието за молитвените домове. Някога чипровските килимарки е трябвало да изтъкат годишно 8000 килимчета за нуждите на турската армия. Така че с този изключително запазен килим се запълва една празнина в нашата колекция и ще подпомогне и научната ни дейност“, заяви директорът на музея Анита Комитска и благодари на дарителите за поредния им жест. „Чакаме ги в Чипровци след като отшуми пандемията. Те и преди са посещавали нашия музей и с радост ще ги посрещнем отново. Искам да благодаря и на Жени Димитрова и момичетата от митница София, които съдействаха за ценните ни придобивки, заяви още тя. Благодарение на дарители в последните четири години в музей са постъпили 11 килима от прочутата школа, а 17 са закупени за 9000 лв.,уточни д-р Комитска.

„Благодарение на това посещенията в нашия музей скочиха десетократно. Над 10 000 туристи годишно посрещаме в Чипровци, но не само заради килимите, а заради другите ни забележителности. Искам да призова всички чипровчани, както и жителите на съседните ни села от община Георги Дамяново, да разровят старите долапи, чекмеджета и скринове и да намерят и дарят на музея ни ценните вещи на своите предци. Така те ще станат безценни и ще допринесат за обогатяването на експозициите му, а това би привлякло още повече посетители“, заяви кметът на общината Пламен Петков.  

Друга ценна придобивка на музея е модерен мултимедиен гид на четири езика, между които италиански и японски. Общината е кандидатствала с проект за ремонт на фондохранилището на музея, реализира се и трансграничен проект със сръбска килимарки от Пирот, уточни Петков.

Тече процедура за избор на изпълнител за ремонт на Старото училище. Надявам се да я финализираме и напролет да започнат строителните работи, заяви кметът. Заедно с нашите приятели от НБУ смятаме да я превърнем в културен и обучителен център, където студенти да провеждат своите практически занятия.

През тази година ще бъде открит и католическият параклис, който е почти завършен.

„Основните проблеми пред малките общини са свързани с високите сметки за ток. Нашите разходи са скочили близо три пъти. Предвижда се и скок в минималната работна заплата, но се надявам правителството да го компенсира с увеличените субсидии за общините. Надявам се да няма сериозни снеговалежи, защото при нас няма желаещи да правят зимно почистване. Планирам през следващата година да заложим средства за закупуване на машина за опесъчаване, но при нас тя трябва да е със задвижване 4 по 4 заради планинските села. Благодарение на различни проекти закупихме доста машини, но няма да минем и без такава инвестиция“, смята Петков.




2022-01-12 16:30:11