Безплатен вход и ретроспективна изложба за годишнина на врачанския музей

Безплатен вход и ретроспективна изложба за годишнина на врачанския музей

Наредиха ретроспективна фотодокументална изложба по повод 40-годишнината от откриването на централната сграда на Регионален исторически музей – Враца и на експозициите в нея.

Снимките включени в изложбата показват как първоначално за ползване от музея е предоставена реставрираната „Кула на Мешчиите“ в центъра на града. С времето обаче тя се оказва тясна, защото откритията на археолозите и събирателската дейност се увеличават. Расте и потребността да бъдат показвани изложби, разказващи историята, споделя за медията ни Христина Христова-уредник и завеждащ отдел „Най-нова история“ във врачанския музей. Многократно се поставя въпросът за намирането на подходяща сграда, в която да се настани културната институция, проблем актуален до 1980 г. Тримата директори по онова време Николай Дойнов, Цено Воденичарски и Тинка Павлова се опитват да го разрешат. Година след като за музей се ползва кулата на Мешчийте, на институцията са предоставени и помещенията на музикалната школа. Там музеят успява да обособи изложбени зали и частично да задоволи потребностите си.

„В този период обаче се открива Могиланската могила.  С експонатите намерени там  се прави тематична зала на златните съкровища. 1965 в градоустройствения план е включен т. нар. културен дом на химика, който след това става дворец на културата. Съставен е от 3 архитектурно свързани части-театрална, учебно-клубна и такава предвидена за музея, строени в различни години. Проектирана е от най-добрите за времето архитекти и в нея през 1980 г. се разполагат експозициите на музея, разпределени в тематични зали. Експозициите са на площ от 1500 кв. м. и следват хронологичен порядък. Има уникални предмети от различни епохи и представят историята на нашия град по-един интересен начин“, разказва Христина Христова.

Най-новата обособена експозиция представя историята на АЕЦ „Козлодуй“. Рогозенското съкровище, музеят от хартия, първият паметник на Ботев, са само малка част от нещата, които могат да разгледат посетителите, за които днес по повод годишнината входът е безплатен.

Междувременно продължава събирателската дейност на музея, като мнозина даряват вещи и предмети, с които дообогатяват отдел „Най-нова история“.

В момента в културната институция, която обхваща и Етнографско-възрожденския комплекс във Враца работят общо 26 човека. Директор е археологът Георги Ганецовски, който дори в днешния ден е на теренни проучвания.

Екипът на „Враца днес“ пожелава на екипа на музея здраве, много открития, интересни изложби и хиляди посетители.




2020-10-08 11:24:44