До шест месеца ще са готови промените в социалната система

До шест месеца ще са готови промените в социалната система

 

Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред в. „Враца днес”

 

 

Г-н Калфин, защо се съгласихте да поемете най-тежкото министерство- социалното?

-         Както знаете, за всеки пост у нас има много желаещи. Моята мотивация не е за поста, а за възможността и предизвикателството да направя необходимите реформи. Всички очакват промени в социалната система, но никой няма смелостта да ги направи. Заел съм се с тази задача- да разместя статуквото в нея. Атаките от всички страни срещу министерството са знак, че сме поставили пръст в чувствителното място. Планираме пакетът от промени в социалното законодателство да бъде приет от съвета за тристранно сътрудничество през април и след това по най-бързия начин да премине и в парламента, за да се даде ход на реформите. Надбягваме се с времето и искаме след 6 месеца първите резултати да са на масата.

Каква според вас трябва да бъде пенсионната реформа?

-         Всички определяме пенсионната ни система като лоша- с ниски пенсии, с несигурност за наближаващите пенсия, с непрекъснати промени в една или друга посока от всяко следващо правителство. Това означава, че са необходими промени. Срещу тях се обявяват веднага различните лобита. Трябва да се сменят всички параметри на системата, което означава, че трябва да отстъпят и работодателите, и синдикатите. Аз обаче съм против рязка промяна, което би означавало най-високата цена да платят тези, които трябва да се пенсионират в близките години, защото те и без това изнесоха тежестите на прехода.

Пенсионната система трябва да се промени с дългосрочна стратегия, да стане плавно, на поносима социална цена и с предвидимост за очакващите пенсия.

Как ще коментирате доста спорната промяна- с вноските за допълнително пенсионно осигуряване- в частните пенсионни фондове или НОИ?

-         Това е тема на финансовия министър. Промяната не се направи по добрия начин, а работодателските организации ме обвиняват мен. Какво лошо има, че всеки човек ще има избор къде да отидат парите му. Това би принудило пенсионните фондове да са по-активни, за да убедят хората, но в същото време те ще носят и по-сериозна отговорност за допълнителната пенсия. Това обаче е бизнес за 7 млрд. лева, който има силно лоби и затова има мощна атака за запазване на статуквото.

Доста гласове се надигат срещу т.н. инвалидни пенсии и работата на ТЕЛК?

-         Без съмнение там трябва да се направи ревизия, тъй като има сериозно недоверие в работата на ТЕЛК и сигнали за злоупотреби. Не е нормално цели региони или селища изведнъж да страдат от определени незаразни заболявания и да получават такава пенсия. Според здравния министър Петър Москов здравната експертиза трябва да бъде направена по облекчен модел, но преценката за загубата на трудоспособност да е съвсем различна. Защото има заболявания, които препятстват определени професии, но лицата могат да работят нещо, което да бъде отлично платено- например счетоводители или компютърни специалисти, каквито примери има много.

Предвиждате значими промени в програмите за заетост. Вече спряхте популярните ОСПОС и за охрана на населените места. Какво предвиждате на тяхно място?

-         Най-напред искам да обясня, че социалната система представлява скъсан чувал с множество кръпки по него. Множество групи искат от него да им се даде нещо- малко, недостатъчно и с минимум усилия. Всъщност истинския смисъл на програмите за заетост е безработните лица да получат мотивация, нова квалификация, или по-висока такава, или да им се заплати транспорт до по-далечна работа, но в крайна сметка те да се върнат на пазара на труда по-конкурентни. Не е нормално здрави хора да не искат да работят. Те нямат извинение, нито причина за това. Новите програми ще са насочени към работодателите. Там, където няма такива, предвиждаме ваучери за временна заетост, където безработното лице ще свърши определена работа на местния земеделски производител, или на някои възрастен. Увеличихме и средствата за регионите с висока безработица, какъвто е Северозапада. Но със сигурност вече няма място за програми, които гражданите определят като „подпирачи на метли”, тъй като те нямат никакъв ефект, освен това, че след края на програмата хората отново се връщат на подпомагане.

Обявихте се против детските надбавки за малолетни майки и за майки-студентки. Как ще се обосновете?

-         Едва ли някои би определил като отговорно и правилно поведението на семейството на малолетната майка, позволила тя да роди дете. Затова смятам, че бабата не трябва да получава помощи за младата майка. Бебето обаче не е виновно за това и за него трябва да има подпомагане, защо не и в натура на необходимите му продукти. Ако обаче младата майка се върне в училище, за да завърши образованието си, също може да очаква подкрепа от държавата. 1300 са майките под 16 г, а 1600 между 16 и 18 г., като те са локализирани в определени райони. Не бива да насърчаваме това явление и сигурно ще е удачно и да се направят програми за превенция в тази райони.

Подобна промяна трябва да настъпи и при помощите за деца. Когато двама родители живеят заедно и отглеждат детето си, защо те да не са приравнени на родителите, които имат брак. И в двата случая трябва да се отчитат доходите на двамата родители. Може би за родителите с по-високи доходи, които не получават детски, трябва да се даде възможност тази сума да им се приспадне от доходите и по този начин да им се намалят данъците.

Трябва да се прекрати и моделът, при който бъдещи майки се записват за студентки, само за да получат помощ от около 2400 лв., а след това прекратяват следването си.

Предстои приключването на ОП „Развитие на човешките ресурси” и старт на новата. Какви са вашите очаквания?

-         Разчитам да постигнем 100 % усвояемост по старата програма, като единствените проблеми са свързани с проекти в системата на образованието. До края на 2015 г. предстои да бъдат разплатени още 658 милиона лева. Радващо е, че новата програма бе първата, одобрена от Европейската комисия. Тя е на обща стойност 2 136 млн.евро. Вече стартира първата мярка по нея, по която се очаква да започнат работа 8 000 младежи. Скоро ще бъдат отворени и други мерки.

 

 

Интервю на Иво Йорданов

 




2015-02-24 08:26:58