Явор Хайтов коментира критичния доклад от Брюксел

Явор Хайтов коментира критичния доклад от Брюксел

Заместник-председателят на 43-о Народно събрание и депутат от ПГ на БДЦ за област Враца Явор Хайтов коментира критичния доклад от Брюксел.

Това се случи часове след оповестяването на документа, а народният представител направи своя коментар пред „Радио К-2”:

„Знаете, че БДЦ не участва в правителството, не е гласувало за състава на Министерски съвет, така че по правилата на парламентарната демокрация това ни отрежда ролята на опозиция, но в никакъв случай не гласуваме против всяко едно предложение. Напротив.
Знаем, че има и креативни неща и не случайно казах и започнах в началото, че това което прави министър Вучков и неговият екип е положително, позитивно, по отношение на структурната реформа в МВР. Начинът, по който се представя за нас е ясен и ние тук сме на мнение, че следва да дадем своята подкрепа.

Що се касае до другия стълб, който е много важен в цялата тази картина: в Стратегията за съдебна реформа имаме забележки. На първо място, тя за нас звучеше доста пожелателно, като една така любезно написана новогодишна картичка на много страници - пожелавам ви да здрави, весели, щастливи и т.н. Но очакваме конкретика и нямаме скрупулите да дадем своята подкрепа по конкретни неща, като например нека да отворим една тема по наказателното правораздаване. Макар че според нас там не са най-големите проблеми на съдебната система. Н

апример България, бих казал, много често включително има и присъди срещу нашата страна за състоянието на нещата за лишаване от свобода, за затворите. Те също трябва да се приведат в един вид, който да отговаря на европейските изисквания и критерии. На следващо място бих казал, че за нас е болезнена темата със сроковете, защото когато се отлага много дълго, с години, едно дело, става „ужас без край”, както се казва. С други думи Европа иска конкретна, ефективна, реална съдебна реформа, а не само декларации.

 И другото, което като парламентаристи ние ще поискаме, е да разберем от момента на създаването БОРКОР, какъв е бюджетът на тази служба, на това звено и какво е сторила, защото за нас не е ясно ефективността на тази структура. И това ще направя в най-скоро време, било то от парламентарната трибуна, било то при срещи с ресорния вицепремиер”, коментира Явор Хайтов.

Въпреки критиките си към системата, заместник-председателят на 43-о Народно събрание защити българските магистрати: „Моля Ви да ми дадете възможност да кажем и няколко добри думи за българските магистрати. Не бива да става срамно човек да се именува следовател, прокурор или съдия! Това са образовани и авторитетни хора. И заради няколко „гнили ябълки” всички колеги да бъдат слагани под общ знаменател, това е нечестно и болезнено. Например: нека да отчетем и добрите думи, които се казала за прокуратурата, за главния прокурор и неговия екип. В края на краищата трябва да отчитаме и тези неща.

Но пък не сме по-малко грешни и ние политиците, защото представяте ли си повече от 2 години не може да бъде избран главен съдебен инспектор и това нещо го виждат нашите европейски партньори.

Друг съществен проблем, за който аз говорих зад парламентарната трибуна, това е неравномерната натовареност. По различен начин са натоварени магистратите. Както се казва „ден с ден не си прилича и дело с дело не си приличат”, но не може някои да гледат няколко дела на година, а други да гледат стотици. Например: аз ще ви кажа един резерв – военните магистрати в България са доста опитни, част от тях са с дългогодишен стаж в съдебната система. Те в момента не се използват, те не са натоварени, същото важи и за следователите в Националната следствена служба, защото и там има нещо такова, не мога точно да цитирам. Но колегите могат да бъдат в полза на системата и гражданите като цяло”, допълни Явор Хайтов.

 

 

 

 




2015-01-30 13:15:29