Фотоизложба “50 години от влизането на “Ботев” в “А” РФГ”

Фотоизложба “50 години от влизането на “Ботев” в “А” РФГ”


Фотодокументална изложба на тема „50 години от влизането на “Ботев”-Враца в “А” РФГ” бе открита в Регионалния исторически музей във Враца.

Надсловът й е “Да си спомним 26-те години гордост и слава!”. Експозицията включва 17 табла, на които са подредени 250 фотоса. Показани са много исторически документи, флагчета на “Ботев” и на отбори, гостували за мачове във Враца от побратимените й градове. Директорът на РИМ Илия Стоянов каза при откриването й, че това е най-посетената експозиция.

“Всичко е дело на самоотвержената работа на Давид Давидов, който като апостол обикаляше от къща на къща и от човек на човек да събира материалите. Той бе подкрепян от председателя на сдружение „Моят глас“ Мария Вишнарова и Христина Христова, която завежда отдел „Най-нова история“ в музея“, каза Илия Стоянов.

Идеята за изложбата е на регионалния координатор на сдружение „Моят глас” Давид Давидов. “Идеята се роди спонтанно, след като разбрах, че “Ботев” няма архив. Реших първо да събера снимки от тези футболисти, които познавам, после и другите се включиха и аз им благодаря за това. “Ботев” е легенда. В изложбата е представен най-славният отрязък от миналото. Събрах около 250 снимки, сред които от знаменателните победи над ЦСКА, “Левски”, “Марек”- Станке Димитров, “Спартак”-Плевен. Флагчетата на клуба са около 20. Има и на отбори, с които тимът е играл в турнира “Интертото“  - “Арминия”- Билефелд и норвежкият “Брине”. Показани са и две флагчета и значки на отбора от побратимения на Враца германски град Франкфурт на Одер, както и на кубинската федерация. “Ботев” е гостувал на Острова на свободата в началото на 70-те години. Печатните издания са малко, но планирам да надградя изложбата. Идеята ми беше да се визуализират звездите на отбора. Направих го, за да се съхрани родовата памет. Доволен съм, че сдружение „Моят глас“ ще остави нещо след себе си на града, защото си обичаме Враца и “Ботев”, обясни Давид Давидов.

Кметът Николай Иванов, който е председател на УС на ПОФК “Ботев” пое ангажимент да осигури средства за 10-дневна работа на Давидов в националната библиотека в София, за да бъде обогатена експозицията.

“Тази изложба е повод да се огреем на слънцето на славата от предишни години, което ни дава самочувствие, гордост и надежда за бъдещето“, заяви градоначалникът и пожела подобни славни моменти, като представените в експозицията, да има и занапред”.

Специален гост на изложбата бе бившият футболист на “Ботев”-Враца, ЦСКА и националния отбор Мартин Петров. “Поздравявам организаторите на изложбата за направеното. “Ботев” има нужда от такова нещо. Отборът завинаги ще остане легенда във футболните среди в България. Надавям се, че ще дойде ден, когато тимът отново ще се докосне до успеха от миналия век, пък дай Боже и да го повтори. Радвам се, че съм тръгнал от тук и съм оставил своето име в историята на клуба. Надявам се, да има и други момчета, които да повторят моя път. Винаги в националния отбор е имало футболист от “Ботев” или от Враца като цяло. Тази традиция трябва да се възобнови. В последно време отборът търпи доста катаклизми.  Дано да се стабилизира, за да не изпадне от професионалния футбол“, заяви Мартин Петров. Той допълни, че е имал възможност да се запознае със строителните дейности на стадиона. “Очертава се стадион “Христо Ботев“ да се превърне в малко бижу. Кметът се е заел с този ангажимент и се опитва да помогне на клуба с цялото си сърце. Пожелавам му успех. И към мен може да се обръща винаги за всякаква помощ, стига да е в моите възможности. Помагал съм и пак ще го правя, но при условие, че работата се изпипва професионално, със сърце и душа“, заяви още Петров. Той разкри, че със семейството си е в Барселона, докато реши с какво да се занимава в бъдеще. “Още се лутам. Опитвам се да уча в НСА, но ми е трудно. В нов етап от живота си съм, след 15 години професионален футбол. Иска ми се, с каквото и да се захвана, да го върша по професионален начин, а не да отбивам номера“, коментира Мартин Петров.

На откриването на фотодокументалната изложба „50 години от влизането на “Ботев”-Враца в “А” РФГ” присъстваха още председателят на Общинския съвет Борислав Стоев, общински съветници, главният експерт в Министерството на младежта и спорта Росица Стаменова, ветерани на врачанския футболен клуб, старши-треньорът на “Ботев” Адалберт Зафиров, Генчо Симеонов и много други футболисти прославили името на врачанския тим. “Аз съм спортна личност и уважавам поколенията преди нас, които са дали толкова много на футбола. Ние, които работим в тази сфера в момента трябва да се опитаме да върнем славата на българския футбол не само във Враца, а изобщо с цяла България. Присъствам на откриването на изложбата, защото е естествено да съм съпричастен към това хубаво мероприятие. Това са хубави спомени, които топлят голяма част от хората на Враца, а и самите футболисти. Познавам добре историята на “Ботев”. Аз играех в дублиращия отбор на ЦСКА и още си спомням как на този стадион мъжкият ни тим излизаше с притеснение, защото тук трудно се взимаха точки. Футболът беше на едно сериозно ниво, а обстановката – много хубава”, каза при откриването на изложбата Адалберт Зафиров. Един от ветераните на “Ботев” и дългогодишен специалист в клуба Сашо Ангелов с умиление си спомни за времето, в което врачанският тим е бил страшилище за всички отбори в страната. “Тази изложба ми навява едни спомени от миналото, когато отборът беше съставен от доста личности и имена, които бяха готови да се раздадат всеки миг за отбора. Ние някога носехме с чест и гордост зелената фланелка. Никога не са стояли финансовите въпроси на първо място, както е сега. Парите са нужни на всеки човек, но при нас винаги беше най-важно отборът да бъде в по-предна позиция, да доставяме радост и удоволствие на феновете на “Ботев”. Това, което ние някога правехме, го правехме с голяма любов във всяко едно отношение. Естествено ми липсват емоциите, но и годините ни са напреднали. С тази изложба обаче организаторите ни връщат в миналото, в спомените, когато се раздавахме на терена за “Ботев”, за града, за хората”, каза Ангелов.

Изложбата ще може да се види в музея в рамките на месец, напълно безплатно. Тя беше предоставена на културния институт и в електронен вариант.

 

 

 

 

 

 




2015-01-26 16:01:46