Подпочвени води наводняват къщи в Хайредин

Подпочвени води наводняват къщи в Хайредин

Цял квартал на Хайредин вече месеци е с пълни с вода мази.

Над 50 са засегнатите къщи, които се намират по улиците „Васил Воденичарски” и „Христо Ботев”. Интересен е фактът, че те се намират на 500 метра от река Огоста. Хайрединци и преди са изпитвали такова неудобство след проливни дъждове и прииждане на реката. Но тогава водата е била една педя и е попивала бързо. От 2012 г. обаче положението драстично се утежнява. След всеки силен дъжд мазите се пълнят с над 1 м вода. Повечето постройки са от гредоред и вече са обхванати от влага и мухъл. Още по-лошо става през миналата година, заради непрекъснатите валежи. Положението обобщава 77-годишната Катина Гешева. „От 56 години живея в този дом, но такова чудо не съм виждала. Месеци не мога да си вляза в мазата, където ми е зимнината. Сами виждате, че водата е над 50 см по стълбите към нея. Вече 7-8 пъти извира и стига до метър. Направихме дренаж с багер. Платих му по 40 лева на час, но както виждате, резултат няма. Не знам какво да правя, а в моето положение са десетки къщи. Държавата трябва да ни помогне, че ми отиде хубавия дом”, признава тя.

Според местните хора проблемът е от подпочвените води. След построяването на ВЕЦ Елена, недалеч от селото, тяхното ниво се е вдигнало. Те избиват в дворове и мази, а това заплашва къщите им с разрушение. Пострадалите правят подписка, за да сезират институциите. Проблемът е обсъждан в местния общински съвет. Кметът на община Хайредин Тодор Алексиев споделя „трябва да се помогне на хората, тъй като положението им е тежко. Сезирали сме всички заинтересовани институции, както и шестте депутати от Врачанска област. От ВЕЦ-а също изразяват подкрепа, за да се реши проблема. Трябва спешно да се изработи проект и той да бъде финансиран бързо, за да не загубят хората домовете си. Според хидрогеолози трябва да бъде изграден дренаж и канал успоредно на устието на р. Огоста откъм селото, който да събира подпочвените води и да ги отвежда в реката след ВЕЦ-а. Изработването на проекта ще е сложно, тъй като са засегнати много имоти, включително частни, но вече сме започнали работа по него.”

Според народния представител Георги Божинов, който в събота посети Хайредин, преди да се стигне до глобалното решение, може да се приложи друга мярка. Той ще сезира МОСВ и Басейнова дирекция с предложение те временно да ограничат правото на водоползване на ВЕЦ-а, касаещо горната граница на водите. Според него, ако тя се приложи за няколко месеца, които са с голям воден отток- зимата и пролетта, нивото на подпочвените води ще спадне и хората ще могат да ремонтират мазите си. Той е запознал колегите си депутати от Врачанска област, които са изразили желание проблемът да намери решение.


Коментари

  1. Димитър
    Димитър
    А защо вместо да си усложняваме живота с допълнителни канали и проекти за милиони не махнем проклетият вец на който не му е мястото тук!!!


2015-01-23 15:29:41