Красимир Богданов е против отпадането на часовете по история в горните класове

Красимир Богданов е против отпадането на часовете по история в горните класове

Предложения към законопроекта за предучилищното и училищното образование ще внесат народните представители на Патриотичния фронт. Те ще настояват да бъде включен текст, утвърждаващ обучението и възпитанието на учениците в патриотичен дух.
Това съобщи за ВМРО.бг Красимир Богданов – народен представител и член на Комисията по образование и наука.
Във внесения законопроект е записано, че ще има първи и втори етап на гимназиално образование. В първия - до 10 клас, ще се изучават общообразователните дисциплини, а втория етап - до 12 клас, ще е насочен към профилираната и професионалната подготовка, поясни той.
Патриотичният фронт ще настоява за военно обучение и запазване на часовете по история във втория гимназиален етап.
Част от патриотичното възпитание и обучение е и военната подготовка, познаването на правилната реакция при бедствия, аварии и катастрофи, умението да се оказва първа помощ. Това са изключително важна част от знанията, които всеки гражданин трябва да притежава, аргументира идеята Богданов.
Той изрази притеснението на колегите си от Патриотичния фронт, че новата структура на средното образование подлага на съмнение изучаването на предмет „История“ във втория гимназиален етап.
До момента „История на България“ се изучва в 11 клас, когато учениците са достатъчно големи, съзнателни, формирали са личностните и гражданските си позиции и отговорности. Не трябва да забравяме, че „История“ и „Български език и литература“ са основните дисциплини, които формират чувството на родолюбие и привързаност към традиционните българските ценности и култура, а от там и национално и лично самочувствие. Недопустимо е да спестим именно това обучение на българските ученици, допълни Красимир Богданов.
Тъй като „Български език и литература“ е предмет, по който се полага задължителен зрелостен изпит, то той не е заплашен от отпадане. Не така стои въпросът с дисциплина „История“. Затова ние настояваме история да се изучава и във втория гимназиален етап, посочи той.


Коментари



2014-12-20 13:05:47