Коледни антикварни картички показват в библиотеката

Коледни антикварни картички показват в библиотеката

Колекция от 21 антикварни коледни и новогодишни картички предпразнично обнови фонда на отдел „Краезнание” на Регионална библиотека „Христо Ботев”. Дарението е по повод 60-годишнината на културната институция и е поредният жест от страна на Антикварна къща „Ценкулов”. По-рано през годината антиквариата дари на библиотеката 20 великденски картички, пътували из страната и Европа от далечната 1906 до 1943 година. Новото дарение е също представено от документи от първата половина на ХХ-и век. „Най-старата” коледна благословия в картинка с пожелание е от 31 декември 1902 г. и е адресирана до госпожица Ганка Иванова от Чирпан. Повече от сто години „блестят” коледните светлинки, изпратени й по пощата от столичанина Васил.

„Символите, красящи  картичките в началото на миналия вик до голяма степен съвпадат и с днешната „картинка” на празника: ангелчета и прасенца, момиченца и момченца - с шейни, запалени свещички, подаръци и четирилистни детелини, коледни елхи и  разбира се - самия Дядо Коледа.  Не по-малко любопитни са пожеланията за здраве, щастие и късмет, наредени с най-фини слова, изписани с красиви, специално завъртени букви и украсени имена. Без да подозираме, открихме нашата коледна приказка сред тях. Нашепват я златните води на Дунава. Пет от картичките са от личната кореспонденция на ломчанина Григор (Глигор) Иванов Илиев  - изпратени са от различни податели в различни години до него, самите писма и пожелания представляват  кратък и интересен животопис в „празничен вид”. Първата картичка е с клеймо 24 декември 1904 г. и е адресирана до „войникъ Григорий Ив. Илиевъ – 36 пех. Козлодуйски полкъ. Санитарна команда. Гр. Рахово”.  До ангелчетата и еленчетата е ситно изписана молбата на бащата към сина да се върне у дома. Следващата картичка е вече адресирана до Григор и Анка в Лом от техния приятел К. Ив. Вълчедръмски: „Уважаеми Глигоре и Анке, желая ви денът да не бъде далеч, въ който да бъдете обладани отъ същите чувства и радостъ, съ каквато са биле обладани на днешниятъ ден Йосифъ и Мария...” Следващата картичка, с изрисувани дечица е от същия приятел – две години по-късно и пожелание за щастлив и весел живот „само желая да ви дари с още две подобни на онези на ответната страна на картичката”, а през 1909 - поздрав за „всички домашни”. Семейното щастие – любовта, разбирателството, децата, истинската коледна украса на дома е споходила нашия герой. Романтична коледна история – с неизвестен край и надеждата „да ви поможе Бог да постигнете всичко това, което желаете”!” – разказва Калина Тодорова.

Картичките от дарените колекции  ще бъдат едни от първите документи, които ще дигитализират библиотечните специалисти в разработвания проект по Програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България и така ще продължат своето пътуване към малки и големи получатели от цял свят – 100 години по-късно!

 

 

 

 

 




2014-12-19 10:52:48