Политици даряват пари за кувьоз

Политици даряват пари за кувьоз

Заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от коалиция „Български демократичен център” за област Враца Явор Хайтов и кметът на Враца инж. Николай Иванов се включиха в благородна кауза за закупуването на кувьоз за Неонатологичното отделение на врачанската болница. Кампанията беше реализирана на 18 ноември в зала 1 на НДК, където беше представен спектакълът „Големанов” от Ст.Л.Костов Постановката е продуцирана от театрална формация „Мелпомена” и беше изиграна по инициатива на Сдружение „Евромайки” с председател Калина Крумова. Според Крумова, „този спектакъл е ясен знак за изграждането на мост между културата и здравеопазването, както и за съпричастността към проблемите на майките и децата в България”. „Радвам се, че се включихме в тази инициатива, тъй като каузата е благородна. Няма да спрем до тук. По този начин ще покажем на хората, на лекарите, на майките, че мислим и работим за тях”, обеща Явор Хайтов.

Кметът на Враца инж. Николай Иванов също подкрепи кампанията: „Благодаря за тази инициатива, която подкрепих и лично. Ние също направихме подобна кампания през 2013 г., когато също купихме един кувьоз. Осъзнавам, че това е недостатъчно, затова подкрепям всяка подобна кауза, защото в неонатологичното отделение има нужда от качествена апаратура”.

Акцията идва навреме, тъй като Враца е един от трите български града с най-висок процент на родени недоносени деца.  През първите 9 месеца на неонатологичното отделение на врачанската МБАЛ „Христо Ботев” са преминали 419 бебета, като от тях 68 са се родили по-рано от обичайното. Две от недоносените са се появили на бял свят под 1 кг, на 22 новородени са давани медикаменти за съзряване на белите дробове, а 14 са били с вродени аномалии, а 8 с родови травми.

Според началникът на неонатологичното отделение д-р Жана Станева, процентът на недоносените бебета във Враца е по-голям, тъй като все по-често деца раждат деца: „Враца е един от градовете, където има висок процент преждевременни раждания – през последните години той е между 15 и 18%, като средните нива за страната са 12-14 на сто. Увеличава се броя на децата с екстремно ниско тегло – това е тегло под 1 500 грама. За отглеждането на такива деца са нужни изключително много ресурси, апаратура, медикаменти и квалифициран медицински персонал”.


Коментари



2014-11-21 09:44:10