Милена Найденова: Очакваме нови дарители, за да „осиновим” над 40 деца

Милена Найденова: Очакваме нови дарители, за да „осиновим” над 40 деца

Дарителството е признак за голямо сърце, щедрост и човечност, уверява ни Милена Найденова. Тя е председател на управителния съвет на Майчин център „Българка”. Найденова е и един от организаторите на благотворителната кампания „Осиновете врачанско семейство”.

-         Г-жо Найденова, Вие сте говорител на кампанията „Осиновете врачанско семейство”. Разкажете ни кога и как дойде идеята за тази прекрасна инициатива?
Преди 12 години в Дома на науката и техниката работеше един американски доброволец от Корпуса на мира - Джошуа Уенс. Тогава той даде идеята да сложим на публично място елха за коледните празници с конкретни нужди на деца, и да го направим като благотворителна кампания. Одобрихме идеята веднага и подехме реализацията й. Началото поставихме с 12 неправителствени организации, които се увеличават всяка година, защото постепенно в инициативата започнаха да се включват училища, детски градини, съответно общината, областна администрация, Социални грижи и др.

Инициативата много ни хареса от самото начало и я превърнахме в традиция. На елхата във фоайето на читалище „Развитие” всеки, които желае да помогне според възможностите си, може да види конкретните нужди, да избере дете, за да направи дарение. Кампанията е публична. Добре си партнираме с институции, неправителствени организации и медии. В инициативата участват и обикновени граждани. Имаме дори постоянни дарители.

-         Какво е новото тази година?

С времето вече всичко е доста подредено. Не мога да кажа, че има нещо ново, много по-различно от минали години. Освен ако не се появи някой нов дарител тази година. В настоящата кампания участват 40 деца. Това са подадените от дирекция „Социално подпомагане”-Враца, като имаме и 12 деца, които са по предложение на Община Враца.

-         Склонни ли са врачани да осиновяват?

Да. В последните години, още в първия ден се свършват всички картички с конкретни нужди още при откриването на кампанията, дори слагаме и допълнителни. Като цяло, хората са съпричастни към проблемите на децата. Нуждите са съвсем конкретни и във времето сме разбрали, че дарителството е нещо, което идва на човек отвътре, то не е свързано с финансите. Ако някой е много богат, това не означава, че е голям дарител и обратното. Дарителството е свързано със сърцето. „Осиновяването” е символично, то е израз на съпричастност, на грижа, на гражданско отношение. В рамките на кампанията - от 21 ноември до 15 декември, ще се събират дарения в три пункта: в детския отдел на читалище „Развитие”, в Дома на науката и техниката, и в ПЦ „Натура”. Дотогава набираме и всички подаръци, дарения и парични средства, с оглед на това да може към Коледа и Бъдни вечер децата да получат своите подаръци. 

-         По какъв критерий избирате децата, които кампанията да подпомогне?

Основно от това, което Дирекция „Социално подпомагане” във Враца ни подаде, защото най-добре познават семействата и техните конкретни нужди и къде най-добре може да помогнем ние. Но винаги включваме и други деца, които са предложени от някой друг. Имали сме предложения от медии за определени деца, върху които те имат наблюдение, или от някои детски градини, педагогически съвети на училища и т.н.

-         Кои са основнитеорганизатори на кампанията?

За 12-та поредна година кампанията е под егидата на Дома на науката и техниката. Така започна самата кампания и така се утвърди във времето.  Подготовката, таблата, картичките, поканите и т.н. се правят в Дома на науката и техниката и съответно подаръците за осиновените деца стигат до своите получатели отново чрез тях. Отделно, те са най-големите дарители в инициативата „Осиновете врачанско семейство”.

Всяка година в кампанията се включват и читалище „Развитие”, който е наш домакин, клуба на франкофонията, клуб „Приятели на природен парк „Врачански балкан”, Майчин център „Българка”, сдружения и др. Винаги сме в партньорство с община Враца, областна администрация, Регионален инспекторат по образование, Младежки дом, Дневния център за деца и възрастни „Зорница”, някои училища – НУ „Софроний Врачански”,  НУ„Иванчо Младенов”, СОУ „Христо Ботев”, СОУ „Козма Тричков”, ПМГ, ЕГ и разбира се, децата от ЦДГ „Българче”, които за поредна година изнасят различна програма на празника.

Имаме традиционни дарители и физически лица. Сред тях са семейство Христови, сем. Банови, Ирина Иванова, женската група „Дружките”, банките „Алианц”и ЦКБ, няколко детски градини и др.

Миналата година се появиха и родители на деца от ПМГ, които поискаха да направят отделно дарение за семействата. Те купиха трайни храни, които бяха разпределени на хората. Ученици от същото училище пък влязоха в ролята на Снежанка и добрия дядо Коледа.

-         Какво си пожелавате за в бъдеще?

Всяка година си пожелаваме да има все по-малко деца за осиновяване. Но уви, не е така. Затова си пожелаваме тривиалното – здраве, късмет, любов, много обич, съпричастност и солидарност.


Коментари



2014-11-21 09:33:18