Врачански мискет е най-старото вино в уникален музей

Врачански мискет е най-старото вино в уникален музей

Най-старата бутилка в Музея на виното в Плевен е врачански мискет. Разкъсаният етикет пази информация, че тя е на 102 години. Бутилката с уникалното българско бяло вино, прочуло се в Европа в началото на миналия век, е от 1912 г. Въпреки, че не става за пиене, тя има огромна колекционерска стойност и може да бъде закупена за 500 лв. Тя е само част от сбирката от 6 000 бутилки, която се съхраняват в него.

Единственият музей на виното у нас се намира в парк Кайлъка. Той е разположен на брега на красиво езеро в пещера на площ от 650 кв.м. Той е открит на 17 септември 2008 г. Създаден е по идея на собственика на Шато Кайлъка от екип от български и френски архитекти, дизайнери, енолози и музейни специалисти. Така макар и десетилетия по-късно се сбъдва идеята на създателят на Кайлъка ген. Иван Винаров пещерата на бъде музей, само че не на руската бойна слава, а на виното. Петте галерии в нея напомнят Георгиевски кръст за храброст, но високата влажност отказва историците да я превърнат в музеи с бойни експонати. Безспорно обаче, зад огромните дървени врати на пещерата, се открива богатата история на винарството по тези земи. И настина Плевен е най-точното място за музей на виното, защото тук още през 1890 г. е открито първото лозарско училище. Дванадесет години по-късно отново тук отваря врати Лозаро-винарски институт по френски образец, а през 1907 г. заработва първата изба в града. Богатата история на винарството в България от траките до днешни дни е пресъздадена в историческата зала. Наши любезни домакини в музея на виното са кураторът Надежда Иванова и лекторът Цветелина Дудева. Тяхната увлекателна беседа повежда любопитните туристи през вълнуващата магия на виното по българските земи от древността до наши дни. Чужденците не могат да останат безразлични към уникалните златни и сребърни съдове- реплики на Панагюрското, Вълчитрънското и Боровското съкровища, от които нашите предци са отпивали божествената напитка.

Съвременната история на българското винарство може да бъде видяна посредством над 6000-те бутилки, подредени по стените на друга зала. В тях се съхраняват вина от 30 до над 100 години. Тук е най-голямата експозиция на стари вина в страната, като голяма част от тях са дарени от собственика на Шато Кайлъка. По този оригинален начин са представени всички винарски райони в страната, както и различните сортове, от които се произвеждат вина у нас. Най-често старите бутилки се купуват за скъп спомен или от колекционери, разказва Надежда Иванова.

В малката избена зала са разположени 250 бъчви от френски дъб, в които също се съхраняват различни български вина. Съвсем естествено тук се предлага дегустация на вината на Шато Кайлъка и Уърлд Уайнс. Музеят се посещава от чужденци, както и от български туристи, тъй като е единственият винен и пещерен музей в България, подчертава Надежда Иванова. Той е предпочитано място за презентации и дегустации от страна на различни компании. Особено подходяща за това е масивната дъбова кръгла маса, около която могат да седнат 30 човека и да вдигнат наздравица с пълна чаша от бакхусовата напитка и да се почувстват като някогашните боляри.

Независимо дали е дегустирал или просто е разгледал музея, туристът със сигурност си тръгва с бутилка хубаво вино от сериите Вила Рустика или Шато Кайлъка, както и с незабравим спомен от това красиво място.  

 

 

Повече за единствения музей на виното можете да видите на www.winemuseum-bg.com

 

 




2014-06-28 09:22:23