Депутати и учители обсъдиха проблемите в образованието

Депутати и учители обсъдиха проблемите в образованието

Състоянието на образованието и перспективите за неговото развитие обсъдиха депутатите Янаки Стоилов и Минчо Минчев, председателят на парламентарната комисия по образование проф. Ваня Добрева и проф. Кирчо Атанасов – член на комисията и бивш зам.-министър на образованието с преподаватели и директори на учебни заведения от Врачанско.

„Трябва да се постараем да намерим отговори на въпроса – какво да запазим и променим в нашето образование”, каза в началото на срещата Янаки Стоилов. Той подчерта, че България има много добри образователни традиции. „Обсъждаме нов закон за образованието и е важно да се чуе мнението на учителите по въпросите, които трябва да се решават чрез него”, коментира Стоилов, като обяви, че обществените средства трябва да отиват за обществени заведения и да решават въпросите на мнозинството.

 „В периода на управлението на Сергей Станишев средствата за образование, като процент от БВП бяха в размер на 4,2, което поставяше страната ни сред средноразвитите европейски държави с перспективи към осъществяване на важни стъпки към подобряване и модернизиране на образователната система. По време на управлението на ГЕРБ спадът стигна до 3,3 процента.”, сравни проф. Добрева. Тя бе категорична, че нито една държава-членка на ЕС не отделя толкова малко средства. „Това е характерно за соломоновите острови или пък за остров Мадагаскар. В края на мандата на ГЕРБ, процентът стигна до 3,5, което е отново на дъното в класацията сред държавите от ЕС”, уточни Добрева и подчерта, че всяко правителство трябва да гарантира устойчиво и постепенно нарастване на средствата за образование.

„Огромна част от българските ученици не могат да се справят със социални проблеми. Те нямат социален опит поради бедност. Оказва се, че отнемането на средства от образование и култура води до пренебрегване на една от възловите функции на образованието, а именно равния достъп. В момента все повече образованието се превръща в социално разграничителен блег”, коментира Добрева, като припомни, че Европа е континент, изграден върху социален модел. „В българската история винаги акцентът е падал върху масовото училище, никога върху елитарното”, каза председателят на Комисия по образование и наука в НС.

По време на срещата проф. Добрева поздрави учителите по случай настъпващият празник на славянската писменост и култура. Тя пожела учителят отново да се превърне в онази важна фигура, която всъщност е.

Проф. Атанасов се обяви за коренна промяна във филисофията на образованието. „Образованието трябва да престане да бъде информиращо и да се превърне във формиращо”, обяви Атанасов, като застана зад идеята за връщане на възпитателната роля на училището.

Срещата с педагози уважиха също зам. областният управител Иван Даков, началникът на РИО Галина Евденова, Цветелина Дамяновска – председател на Врачанската общинска структура на червените.


Коментари



2014-05-14 13:09:17