Кметове обжалват глоби за милиони

Кметове обжалват глоби за милиони

МОСВ иска обратно от общините 129 млн. лв. по „Околна среда”, заради новооткрити нарушения при обществени поръчки.

В „тъжния” списък присъстват Община Враца – 4 862 454 лв., Община Кнежа – 5 671 682 лв., следвани от Козлодуй- 3 539 973 лв., Мездра-1 876 902 лв., Бяла Слатина- 1 611 520 лв. и Криводол- 167 100 лв.

Във връзка с това потърсихме за коментар кметовете на изброените общини. Реакцията бе единодушно възмущение.

„Определено ще изразя несъгласие с направените констатации, изложени в писмото на Управляващия орган, както и с предложението за налагане на финансова корекция. Убеден съм, че финансовите корекции ще отпаднат. Все пак компетентните органи, визирам КЗК и ВАС, са взели решения за законосъобразност на проведените процедури”, коментира кметът на Враца инж. Николай Иванов.

Наложените финансови корекции на Община Враца са за пет от договорите по Интегрирания проект за воден цикъл. Това са договорите за техническа помощ, за строителния мениджмънт и строителен надзор, за ВиК мрежата – Етап I, за реконструкцията на ПСОВ и за доставката на помпи. По думите на инж. Иванов тези договори са сключени след провеждане на обществени поръчки в периода 2010 – 2011 г. и всяка обществена поръчка е преминала през предварителен контрол в Агенцията по обществени поръчки и Междинното звено (МЗ) на програмата – „по това време се правеше и предварителен контрол на провеждането на процедурите, след което се осъществява и последващ контрол. Повечето процедури бяха обжалвани, т.е. има решения и на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и на Висшия административен съд (ВАС). Мотивите на Управляващия орган (УО) са изключително семпли: „Методиката за оценка е субективна и неясна, позволяваща интерпретации и необективен подход при прилагането й”. С това абсолютно необосновано изречение се налага финансова корекция за 4,6 милиона лева”, поясни още инж. Иванов. Според него налагането на финансови корекции се отразява изключително тежко за бюджета на общината, а не върху изпълнението на проекта. „Община Враца изпълнява най-големия проект в сектор „Води” на ОПОС 2007-2013 г. Стойността на договора е 136 милиона лева, от които общината трябва да осигури около 13 милиона съфинансиране и още около 10 милиона недостиг, породен от пропуски в проекта. Ето защо налагането и на финансовата корекция действително би било изключително тежко за бюджета. Това е непосилна тежест за всяка една община, независимо дали е малка или голяма”, каза още инж. Иванов.

Кметът на Мездра Иван Аспарухов определи изпратените писма като „изключително лаконични”.  Като всички останали кметове, така и той се бори да се намалят финансовите санкции. Според него целта не е фалитът на общините, нито да не се плаща на изпълнителите, а да се довършат проектите.

За отмяна на глобите се иска кметовете на санкционираните общини да представят документи, удостоверяващи дали е имало обжалване на обществените поръчки пред Комисията за защита от конкуренцията и Върховния административния съд. „Плащанията по проектите за общините пък са запорирани от февруари и никой не е получил нито лев оттогава заради констатациите на ЕК, като е ясно, че или ще се намалява общият бюджет на програмата, или ще се връщат средства от нарушителите, установени при повторната проверка на Комисията. На 27 април Комисията трябва да се произнесе. Ако тя не разреши плащанията по „Околна среда ”, всички проекти остават под въпрос”, коментира още Аспарухов. 

„Преди седмица получихме писмо, в което се казва, че по три от договорите за водния цикъл имаме финансови корекции. Зам.-кметът Николай Дамяновски незабавно бе командирован в МОСВ за среща с ръководителите на управленските органи. Обясненията от страна на МОСВ бяха несериозни”, коментира Симеон Шарабански кмет на Община Кнежа. Той обясни, че тъй като през ноември са били спрени парите от Брюксел, с наложените санкции държавата очаква ЕС да отблокира финансите ОП „Околна среда”. На последващ етап държавата ще помогне на общините, е станало ясно по време визитата на Дамяновски в МОСВ.

Шарабански обяви, че на 22 април се е провела среща между националното сдружение на общините и МОСВ, в която е бил включен и зам.-кметът на Общината. „Никой не казва категорично каква е съдбата на проектите на Общините, а нашият проект за воден цикъл е на финалната права”, коментира Шарабански. Той остана категоричен, че очакват нова, по-мотивирана кореспонденция с МОСВ. „Положението не е розово. Всички са отчаяни и не искат да чуват за европейско финансиране. Последната възможност ще търсим в съда”.


Коментари



2014-04-28 12:32:28