Зацикля ли магистралата София-Видин?

Зацикля ли магистралата София-Видин?

„Какво се случва с магистралата от София до Видин?“ пита предприемачът Тони Йорданов. „Освен, че се ползва като лъжа за всички избори в последното десетилетие, би трябвало вече доста да е направено. От първата копка преди местните избори вече изтекоха 20 месеца. Готови са 5 км в едната посока от участъка Мездра-Ботевград, които в двата края са със забележки. Остават 16 месеца за мостове, тунели и сложни съоръжения, което е невъзможно да се случи. А са отпуснати 380 млн. лв. само за този участък“, подчертава Йорданов.

Експертизата му се дължи на това, че през юли 2016 г. негова компания поиска скоростния път на концесия, за да се кандидатства по плана „Юнкер“. „Още нямам даже отговор на предложението за концесия. На мен ми беше ясно, че идеята е утопична, защото държавната администрация не би могла да въздейства на проекта, ако бъде одобрен. Защото Европа дава гаранция, инвеститорът си избира фонд за финансиране и той носи отговорност за всичко.“. „Искам да обърна внимание, че дори да бяхме загубили година и половина за подготовка, днес обектът щеше да е готов. Цената щеше да е около 1 млрд., като нито лев нямаше да е от бюджета. А се говори, че само за участъка, който ще прави „Автомагистрали“ са дадени толкова?! Ако имаше концесията, всеки ден в Северозапада щяха да влизат по около 15 млн. лв. в местните фирми. Още около 1 млрд. биха били съпътстващите инвестиции. Днес трафикът щеше да е с 30 % по-голям.

Но сега картината е друга. Отново се налага препроектиране по участъка Ботевград-Мездра. Участъкът Враца-Монтана още няма проектиране, заради склад с взривни вещества. А след това са необходими отчуждителни процедури, уточнява Йорданов. Според него пътят ще се забави и оскъпи много, а намирането на средства за пътища ще става все по-трудно.

Особено рисково и неблагоразумно се оказва и за фирмите му предложението за концесия на скоростния път. “Бяхме подложени на безброй проверки от всякакви институции, на актове и даже на спиране на работещи с години, обекти. Беше прекратено строителството на хотела ни, без основание. Влязохме в съдебни дела, за да се защитим. Имахме много излишни проблеми през тези 5 години, заради смелостта да поискаме тази инвестиция от чужбина, за да се даде тласък на целия Северозапад, признава бизнесменът. Вместо този европейски модел, бе предпочетена схемата с “Автомагистрали”, за да се възлагат дейности без търгове. Според него на това трябва да се сложи край. Ако някои наистина мисли за Северозапада, трябва спешно да направи ревизия и да обяви какво, как и на каква цена е направено. Още по-сложният въпрос е кога, как и с какви пари ще бъде завършен жизненоважният път за цяла Северозападна България. На него обаче ще отговаря следващото правителство. 




2021-06-16 11:19:16