Пак продават активите на „Химко”

Пак продават активите на „Химко”

Три години след като "Метахим импекс" купи активите на врачанския торов завод "Химко" от синдика на фалиралото предприятие, имотите и оборудването отново са обявени за продажба. Този път търгът се организира от частен съдебен изпълнител по искане на Инвестбанк, която финансира сделката тогава. Това съобщава вестник „Капитал”. Началната цена, за която се предлагат над 700 дка земя, сгради и машини, е 23.8 млн. лв. Това е два пъти повече от сумата, която "Метахим импекс" плати през 2016 г., след като синдикът неколкократно сваля цената заради липса на интерес. Междувременно оборудване за около 4 млн. лв. беше нарязано и продадено за скрап. Частен съдебен изпълнител Иванка Цонкова е обявила публична продан на няколко имота с обща площ 630 дка в индустриалната зона на Враца, допълнително 75 дка земя, която е била кариера за пясък, чакъл и глина, а след това се е използвала за депо за технологичен отпадък, както и всички сгради, инфраструктура, машини, оборудване и инструменти, които се намират на площадката. Общата цена на всичко е 23.8 млн. лв. с ДДС, като около една трета от нея е за недвижимите имоти, а останалата част е за оборудването. Върху имотите има различни тежести, свързани с неиздължения кредит към Инвестбанк. Евентуални оферти се приемат до края на работния ден на 2 декември. "Метахим импекс" купи активите в средата на 2016 г., след като в продължение на две години синдикът на "Химко" се опитваше да ги продаде. За това време цената падна от близо 29 млн. лв. в началото до 12 млн. лв., колкото бяха платени от сегашния собственик. Сделката беше финансирана с 9 млн. евро кредит от Инвестбанк. Самата "Метахим импекс" беше създадена специално за покупката на "Химко" с 50 хил. лв. капитал и предмет на дейност производство и търговия с минерални торове, търговия с метални отпадъци и т.н. Акционери в нея бяха "Фертекс България" на кредитния милионер Георги Пиримов, който в началото на 90-те години създаде фалиралата по-късно Частна земеделска и инвестиционна банка, и Иван Жиров, който се занимава с недвижими имоти и търговия със скрап. В началото на 2017 г. като акционер влезе и Камелия Кулева, която малко след това беше назначена за управител от Инвестбанк, след като дружеството просрочи 300 хил. евро вноска по кредита си. В момента като собственици на компанията фигурират Жиров (32%), "Фертекс България" (33%) и Кулева (35%).

По данни от Търговския регистър през август тази година банката е пристъпила към изпълнение на залог, като претенциите й са за общо 9.8 млн. евро, включително лихви. Самият заем е с падеж в края юни 2019 г. и очевидно не е бил изплатен.

Отчетите на "Метахим импекс" досега показват, че почти всичките приходи от създаването й идват от продажба на скрап, като най-голяма е сумата в месеците след сделката - общо 3.2 млн. лв. за 2016 г. Други 826 хил. лв. компанията отчита за 2017 г., а през миналата година практически не е продавала скрап. Разходите й за миналата година също са минимални, което предполага, че бизнесът й всъщност е приключил.

Подобни изводи прави и независимият одитор Радка Боевска в последния отчет за 2018 г. Тя обръща внимание, че натрупаните загуби към края на годината са 3.4 млн. лв. и капиталът на дружеството е отрицателен, а текущите пасиви надвишават текущите активи с малко над 6 млн. лв. Всичко това е индикатор за несигурност дали дружеството ще продължи да е действащо предприятие, смята тя. Освен това за 2018 г. "Метахим импекс" отчита 825 хил. лв. вземания от свързани лица, които са основната част от текущите й активи, но одиторът посочва, че тези вземания не са потвърдени от контрагентите.




2019-11-13 10:53:34