Строят нов „Радецки”

Строят нов „Радецки”

Да се построи нов кораб "Радецки". Това предлага Божин Божинов, който е близо две десетилетия капитан на парахода. Корабът е най-знаменателният плавателен съд в българската история, използван през 1876 г. за преминаване на четата на Христо Ботев от Румъния в България, съобщава „България днес”.

Сегашният, който е единственият параход музей у нас и е точно копие на оригинала, е на 70 години. На всеки пет години се появява един и същ проблем - липсата на средства за технически преглед. Затова е започната и дарителска акция, която ще продължи до 3 март. Предварителни разчети сочат, че за ремонта на плавателния съд са необходими около 250 000 лева.

"Да се построи нов "Радецки" е една много хубава идея, но трябва да призная, че трудно ще се реализира без намеса на институциите. И то на много високо ниво в държавата. Аз не се отказвам от идеята за построяването на един нов кораб. Няма вечни хора, няма и вечни кораби. Всяко нещо си има предел. Нищо не струва на държавата един нов модерен кораб", коментира пред "България Днес" Божинов. Той е категоричен, че колкото и да е трудно положението, параходът ще продължи да посреща на борда си малки и големи. Ако не бъде направен техническият преглед на парахода, той няма да може да плава и достъпът до него ще бъде ограничен, което ще намали посещенията и приходите от билети. "Радецки" е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България. Той осъществява пътувания при организирани групи всяка година от април до края на октомври.

Оригиналният кораб е използван до 1918 г., а шест години по-късно е бракуван и унищожен. През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. От 1982 г. е със статут на национален музей. След ремонта през 80-те години на миналия век оригиналната главна парна машина е заменена с дизелов двигател и "Радецки" от колесен параход се превръща в моторен колесен кораб. Намира се на специално изграден пристан в град Козлодуй.

 

 

 


1


2019-02-14 14:12:40