Погребват римски сгради в Мездра?

Погребват римски сгради в Мездра?

Големи открития могат да отидат курбан заради ината на семейство от Мездра, алармира наскоро директорът на врачанския музей Георги Ганецовски. Става дума за находките около римското имане, което изникна под джанка в частен двор на къща в железничарския град. След изравянето на гърне с древни императорски монети, археолозите откриха каменни постройки от II-III в., които били разрушавани и опожарявани.

„Тези факти потвърждават, че крепостта „Калето” е била обект на варварски настъпления“, съобщи тогава Ганецовски. След важните открития обаче, кампанията спря поради отказ на стопаните на имота да се продължи работата до дома им. Община Мездра води серия от преговори с тях, но удари на камък.

„Все още собствениците не са променили отношението си. Не сме се отказали, но засега изгледи за щастлив завършек няма“, коментира кметът на града инж. Генади Събков.

Патовата ситуация поставя обществеността пред угрозата да загуби откритите културно-исторически паметници, които могат да допълнят древната история на града с любопитни факти за тогавашните заселници. „Ако нещата не променят своя ход, ще се наложи да засипем откритите сгради и да забравим за по-нататъшни проучвания. Това ще остави запечатана една интересна страница от древната история по нашите земи“, призна директорът на музея във Враца.

Припомняме, че още преди началото на спасителните археологически проучвания се предполагаше, че ще се разкрие град с архитектура от римския период. За това основания дадоха намерените сребърни императорски монети от времето на Нерон. Тя бяха в гърне, заровено под джанка, която стопаните решили да премахнат. До музея във Враца стигнаха 187 от тях, които след анализ бяха датирани от периода I-III век. Заключено бе, че имането било притежание на аристократски род, живял в границите на днешна Мездра.

"В находката се срещат денари от 2-ри век на император Клодий Албин, както и такива сечени в Сирия. Установена е интересна последователност в императорските емисии на събираните монети, както и много монети, посветени на императорски съпруги", разказаха археолозите.

За съжаление, докато стигнат до музея във Враца, голяма част от редките монети бяха изчезнали. Според екип на Георги Ганецовски в керамичното гърне е имало около 1000 от тях. Сигнал за изчезнала находка бе подаден своевременно в полицията, но до ден днешен обратна връзка по случая няма, сподели със съжаление директорът на врачанския музей.




2018-11-13 11:35:34