Връщат опасните врачански язовири на държавата

Връщат опасните врачански язовири на държавата

Община Враца иска да предаде всички изкуствени водоеми за централно стопанисване

 

Общините масово се стягат да харижат на държавата язовирите, които досега им бяха вменени за управление. Това стана ясно днес на работно заседание във врачанската областна администрация, инициирано от губернатора Малина Николова. Тя повика при себе си общински кметове и експерти, за да разясни новите опции за управление на изкуствените водоеми, които от години често създават тревоги на местното население в цялата област.

 „Политиката, която провежда в момента правителството за преодоляване на проблемите, свързани с критичното състояние на голяма част от язовирите в страната /858 язовири, нуждаещи се от ремонт и 414, нуждаещи се от спешен ремонт/, предоставя възможности на общините да предприемат решаващи стъпки и направят избор кои язовири ще предоставят на държавата, кои ще продължат да стопанисват, като се задължават да осигуряват финансов ресурс и кадри за изправното им поддържане, за кои ще кандидатстват по отворената до 1 октомври процедура по Оперативна програма „Околна среда“, подчерта при откриването на срещата Малина Николова.

До 31 август общинските администрации трябва да направят анализ на състоянието на язовирните стени и съоръженията към тях, както и предложения за промяна на собствеността на язовири, които не са отдадени на концесия или под наем от общинска в държавна. За да кандидатстват до 1 октомври за ремонт на язовири по процедурата „Мерки за въвеждане на решения за превенция и управление на риска от наводнения“, администрациите трябва да подготвят проектни предложения до 5 септември и да ги внесат за одобрение в общинските съвети до 10 септември. Същите срокове важат и ако кметските екипи искат да харижат язовирите на държавата.

Малина Николова препоръча на общините да включат в списъка на държавните язовири тези, за които вече са предоставени средства за ремонт от държавата. Във врачанска област това са  „Лесура“, „Три кладенци“, „Девене“, „Гарвански геран“ и „Езерска падина“. Възложител на строителните дейности за ремонт на язовирните стени и съоръженията към тях е „Държавна консолидационна компания“ ЕАД – София, която получава средства  с Решение № 495/13.07.2018 г. на Министерски съвет.

На срещата стана ясно, че кметове и общински експерти масово искат да се отърват от отговорността да поддържат язовирите, които в повечето случаи са силно компрометирани, опасни и се нуждаят от сериозна инвестиция за ремонт. 

Община Враца например е взела работно решение да предаде всички изкуствени водоеми на своята територия за централно стопанисване от държавата.

В Бяла Слатина засега ще предложат 12 язовира, още 4 пък са под въпрос, тъй като са с действащи концесионни договори.

Община Борован, която е и стопанин на едни от най-опасните водоеми, вече е предложила на съветниците списък с 5, които иска да подари на държавата. Към този списък скоро ще се прибавят „Езерска падина“  и „Гарвански геран“, за които правителството вече даде пари за спешен ремонт. Ако не се предадат на държавата тези язовири, общинската администрация ще трябва да възстановява парите за реконструкция на държавата. Междувременно Община Борован разполага с работни проекти за ремонт и на двата язовира, които може да предостави на държавата, декларира експерт от администрацията.

В Община Мездра вече е взето решение 2 водоема да се дадат на държавата. Същите трябва да се изведат от експлоатация, като още няма яснота дали държавата ще поеме разходите по "бракуването". 

Все още няма яснота колко язовира ще иска да даде на държавата Община Хайредин, където са разположени едни от водоемите в най-тежко състояние. Вероятно първи в списъка ще са инфарктните „Рогозен -1 „ и „Бързина“, които нееднократно изправиха на нокти местното население и държавата. В момента на първия тече ремонт по възстановяване на преливника, а за втория е пусната обществена процедура за избор на изпълнител на спешните ремонти.

Все още не е ясно каква ще бъде  процедурата за язовирите, които вече са отдадени на концесия, а общините решат да „връчат“ на държавата. Вероятно ще се търсят механизми за продължаване на договорката, особено ако концесионерът има ефективен инвестиционен план, приведен в действие.

Областният управител на Враца препоръча на общините да изготвят аварийни планове за язовирите, да въведат строг контрол по изпълнението на инвестиционните програми на концесионерите и наемателите на язовири и да докладват до общинските съвети за предприетите от тях мерки за поддържане на язовирите в изправно техническо и експлоатационно състояние, както и да планират средства в общинските бюджети за изпълнение на задълженията на кметовете по Закона за водите и Закона за защита при бедствия.

Николова предупреди, че след вземане на решение кои язовири ще се дадат на държавата, общините ще подлежат на много по-строг контрол за водоемите, които останат на тяхна грижа. При първо установено нарушение глобата ще е 1000 лв, а при повторно - 10 пъти по-голяма. 




2018-08-13 12:24:55