Прочутият „Реквием” на Верди, ще звучи за първи път на Белоградчишките скали

Прочутият „ Реквием ” на Джузепе  Верди, ще бъде изпълнен за първи път на Белоградчишките скали

Шедьовърът на Верди е посветен на три значими исторически годишнини

 

Прочутият „Реквием“ на Верди ще бъде изпълнен за първи път на третия фестивал „Опера на върховете“, пред Белоградчишките скали. Той е посветен на важни от историята ни дати – на 370 години от основаването на Никополската епархия  (1648 г.), на 330 години от Чипровското въстание (1688 г.) и в памет на жертвите от въстанието в Северозападна България.

С пастирско писмо, прочетено на Рождественските литурги в енорийските църкви, Никополския епископ монс.Петко Христов, обяви, че през 2018 г. ще честваме 370 г. от създаването на Епархия Никополис ад Иструм, провъзгласена през 1648 г. от папа Инокентий X. „Това събитие ще бъде повод, който се представя пред нашата Църква, за да разгледаме пътя, по който сме пътували, да видим откъде идваме и къде искаме да отидем – пише Епископ Петко. Не случайно Чипровското въстание от 1688 г. е организирано от католици за освобождаване на българските земи от османското владичество по време на Голямата турска война. Началото на въстанието е през пролетта на 1688 година, когато от Чипровци към Поморавието тръгват две чети в помощ на хабсбургските войски, но предпоставките за него са в развитието на политическата обстановка в региона дълго преди това. Негов център е град Чипровци и съседните села Железна, Копиловци и Клисура, но то засяга множество села в Берковско, Кутловишко, Ломско, Видинско, Белоградчишко, Пиротско и други области. Чипровското въстание е организирано от български католици на територията на днешна Северозападна България, но в редиците на въстаници влизат много православни християни.

Въстанието има неуспешен край и при потушаването му центърът на въстаническите действия Чипровци е унищожено. Една от може би най-значимите последици от въстанието е голямата бежанска вълна от българи, които се заселват на компактни групи в различни области и места във и извън пределите на страната. Това са станалите известни по-късно като банатски българи, населяващи областта Банат, както и други малцинствени групи българи.

По - късно в този буден български край въстанието  през 1850 година, Видинското въстание или Белоградчишкото въстание срещу османската власт е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. В него се включват много от ръководителите на тези въстания.

Подготовката и началните етапи на въстанието са извършени с подкрепата на Сърбия, която има принципното съгласие на Австрийската империя да присъедини обхванатите от него области, но след началото на бунта под австрийски натиск сърбите оттеглят своята поддръжка. Макар и локално, Видинското въстание е първото самостоятелно масово българско въоръжено движение през 19 век, чиято непосредствена цел е извоюване на политическа автономия.

Софийската опера и балет избира „Реквием“ на Верди, за да уважи паметта на жертвите – католици и православни християни. Едно от най - изпълняваните произведения от този жанр в репертоара на музикалните състави у нас и по света „ Реквием ” на Джузепе Верди, ще може да чуе на 20.07 вечерта публиката на фестивала „ Опера на върховете ”. За да могат зрителите  да съпреживеят  истински емоциите, които носи творбата, определяна като произведние, което навлиза с музиката си дълбоко в човешката душа,  ще помогнат хорът и оркестъра на Софийската опера с диригент Ерих Вехтер и солистите Гергана Русекова, Габриела Георгиева, Камен Чанев и Сами Лутинен.

Спектакълът започва в 20 часа на сцената на Белоградчишките скали. Билети могат да се закупят на касата на Софийската опера, в Туристическия информационен център – Белоградчик, МОЛ Видин и в мрежата на Easy Pay.




2018-07-20 08:14:55