Кирил Ананиев: В ръководството на МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца има проблеми

Кирил Ананиев: В ръководството на МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца има проблеми

Наистина в ръководството на МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца има проблеми. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол днес в отговор на въпрос, на народния представител от „БСП за България“ Николай Иванов.

„Какви конкретни действия и мерки за възстановяване нормалния ритъм на болницата са предприети от здравното министерство и какви мерки за изплащане заплатите на медицинските служители са предприети“, попита още Иванов. Народният представител от Врачанския избирателен район изтъкна, че въпреки обявеното прилагане на оздравителен план, проблемите в областната болница се задълбочават. Лекарите, медицинските специалисти и останалите служители продължават да чакат с месеци заплатите си и отново са на улицата и протестират. Все по-тревожна е и информацията за подадени предизвестия за напускане на лекари - ортопеди, кардиолози, лекари от отделението по образна диагностика и др. За последните няколко месеца са напуснали над 30 медицински сестри. Всичко това неминуемо води към поетапно затваряне на ключови отделения, към тежки и необратими сътресения в структурата на болницата.

„Очакванията на ръководството на МБАЛ „Христо Ботев“ АД - Враца и на акционерите в това число, и на Министерството на здравеопазването са - в срок до 6 месеца да има реални, ефективни резултати, доказващи стабилизиране работата на болницата и изпълнение на предначертания план за оздравяване“ – съобщи Кирил Ананиев. Той отбеляза, че проблемите, свързани със затрудненото финансово състояние на лечебното заведение са комплексни и не са от ден и два, а натрупани от много, много години. Ананиев изтъкна, че Министерството на здравеопазването прави всичко възможно да съхрани лечебното заведение и, че ще се използват всички законови възможности, болницата да продължи да работи както досега. Министърът обясни, че за поддържането на сегашното високо качество на медицинската дейност и достигане балансираност във финансовите потоци на дружеството се предвижда преструктуриране в броя на леглата. От 315 сега с 10-15 % намаление и достигане средна използваемост на същите в стойности над 85 %. Запазва се лекарският персонал, преструктурира се административният персонал - до 150 души. Осигурено е оптимално съотношение лекари-сестри, като съкращаването на специалисти по здравни грижи е предимно за сметка на пенсионирани служители и на служители с ниска степен на натовареност. За това ще допринесе и фактът, че се работи по постигане на договореност и с кредиторите на лечебното заведение за отсрочване на запорите. Към настоящия момент - половината от разчета за преструктуриране броя на леглата е изпълнен. Прекратени са трудовите правоотношения и в предизвестие до сега са над 50 души. Предстои със същия темп достигане на планираното редуциране - предимно на административния и нискоквалифицирания персонал. По отношение частта за възнагражденията, министърът посочи, че към днешна дата са изплатени всички дължими възнаграждения на персонала към 31 декември 2017 г. Ананиев увери, че ръководството на Министерството на здравеопазването активно ще наблюдава в краткосрочен и дългосрочен план изпълнението на плана за оздравяване на лечебното заведение с цел гарантиране на населението от областта с качествена и достъпна медицинска помощ. Според него, с тези мерки ще се възстанови доверието на хората към болницата.

Николай Иванов изрази мнение, че нищо от предприетото до този момент и от тук нататък няма да доведе до резултат, ако в мениджмънта на болницата няма капацитет и професионализъм на нивото на проблемите. Народният представител посочи, че обществото във Враца става все по-обезпокоено от липсата на адекватни действия на сегашното ръководство на болницата и най-вече на неговия директор. Липсва и всякаква информация, дори и чрез медиите, за случващото се в лечебното заведение - елементарен отчет пред гражданството за свършеното до тук. “И това не е ваше задължение. Напротив - видима е липсата на уважение от ръководството на болницата към тревогите на хората и кураж да признаеш, че не можеш да се справиш с отговорността“ - посочи Иванов.

„Само ще потвърдя казаните думи - наистина в ръководството, в управлението на МБАЛ „Христо Ботев“ - Враца определено има проблеми, особено те се засилват сега и с прокурорската проверка и обвиненията, които са направени“ – каза министър Ананиев в отговор на репликата.

 




2018-03-02 15:36:43