Северозападът на протест, иска магистрала до София

Северозападът на протест, иска магистрала до София

За 27 януари във Видин е насрочен граждански протест с искане за изграждане на магистрален път до София. Протестът е с начален час 10:00, като стартовата точка е бул. "Панония", от където в 10:30 часа ще потегли автошествие, в същия час хората, които са без автомобили, но искат да се включат в протеста, ще се събират пред паметника на Скърбящия воин. Сборният пункт за всички протестиращи е входът на Видин, на Е79, след „Химията“, където организаторите на протест предвиждат да бъде затворено движението по главния път.
Целта на протеста е защита на живота на видинските граждани и изразяване на несъгласие с липсата на ангажимент на държавата към развитието на региона, каза за вестник "НИЕ" Росица Кирова, председателка на Гражданско обединение "Единни за промяна" и един от организаторите на протеста. "Първият ни мотив е човешкият живот. Тук не визирам само катастрофите, в които има смъртни случаи, но и физическите и психически травми. Това трасе, при тази натовареност, може да "роди"– единствено смърт", заяви Росица Кирова. Тя отбеляза, че с изграждането на магистрално трасе няма изцяло да спрат катастрофите, но те ще са в пъти по-малко, тъй като ще намалеят рисковите фактори.
"Няма как да се развива нашият регион, ако Правителството, държавата не изпълни основното си задължение - да се създадат предпоставки за равномерно развитие на регионите, което може да се случи чрез създаване на необходимата инфраструктура", заяви още Росица Кирова. Тя допълни, че има варианти паралелно с магистралния път Видин - София да се направи и тунел под Петрохан със съответните магистрални връзки.
Кирова посочи, че веднъж скоростният път Видин - Ботевград е изваден от националните приоритети по време на Правителството на Близнашки, Правителството на Орешарски върна проекта сред приоритетните за държавата, но втори път кабинетът Борисов пак го извади от там. „Когато нещо се случи за пръв път, може да се приеме като грешка. Когато, обаче, стане втори път, тогава вече говорим за рецидив, което означава, че има проблем“, коментира Росица Кирова. Тя припомни, че в последствие от приоритетните транспортни проекти беше изключена и скоростната жп линия Видин - София, което, според Кирова, означава, че всеки, който говори за изграждане на интермодален терминал във Видин, подвежда хората, защото няма как да има интермодален терминал при липса на скоростен път и на скоростна жп линия, по която да могат да се движат и влаковите композиции със стандартни и по-широки контейнери, които сега просто няма как да минават през тунелите на Искърското дефиле.
Оправданието "Няма пари" е неприемливо на фона на милионите, които Правителството раздава за други обекти, както и на фона на бюджетния излишък, с който управляващите се хвалят, категорична беше Кирова, като допълни, че ако все пак държавата няма пари, може поне да се предприемат стъпки за изграждане на магистралния път, както и на тунела под Петрохан, с последващо отдаване на концесия, при което строежът е за сметка на бъдещите концесионери.
Всеки, който смята, че държавата е длъжник на Видин и на региона, би трябвало да излезе на протеста, заяви Росица Кирова. "Колкото повече мълчим и търпим, толкова по-страшно ще става. Който излезе с нас, значи, че той има отношение към региона, има отношение към това, което се случва. Който си остане у дома, значи е доволен от ситуацията и от начина, по който живее. Ние, които смятаме, че Правителството ни е огромен длъжник и искаме да живеем по-добре, трябва да отвоюваме това. Искаме да променим нещо. Убедени сме, че ако излезем и блокираме пътя, ако сме достатъчно хора и успеем да останем достатъчно дълго, българското Правителство ще пожелае да разговаря с нас, като начало", отбеляза Росица Кирова. Тя допълни, че настояването на протестиращите ще е в максимално кратък срок управляващите да представят ясен и точен график за изграждане на магистралния път, като е ясно и с какви темпове това ще се случи.
На място, на самия протест ще бъде решено какви ще са последващите действия, обясни Росица Кирова, като не изключи възможността и протестът да прерасне в гражданско неподчинение. "Протестът излезе далеч извън рамките на "Единни за промяна". Определено водещи не са нашето Гражданско обединение или някоя от другите граждански организации, които се присъединиха - протестът доби чисто граждански характер и гражданите трябва да решат какво ще се случи оттук нататък. Но това, което сме коментирали е, че ако трябва, ще излизаме всяка седмица, ако трябва, ще излизаме всеки ден, ако трябва, няма да си тръгнем оттам - протестът е с начален и краен час, така е по закон, но ако гражданите решат да останат и след края му и да блокират пътя, може ли някой да ги спре?", реторично попита Росица Кирова.




2018-01-24 10:31:02