Липса на кадри и забавени обществени поръчки мъчат строителния бранш

Липса на кадри и забавени обществени поръчки мъчат строителния бранш

 

Инж. Дудушки, Вие бяхте преизбран за председател на ОП на КСБ - Враца за втори мандат. Как определяте своята работа на този отговорен пост?

Членовете на Областното представителство на КСБ във Враца ми гласуваха доверие и ме преизбраха за втори мандат да бъда начело на организацията. Смятам, че през първите три години успяхме да направим това, което беше нужно на местно ниво. Става въпрос за контакти с общини, обсъждане на проблемите на фирмите членове. Продължаваме да работим усилено в тази посока. Представители на ОП - Враца, членуват във всички комисии на областно ниво. Проведоха се множество срещи с цел да опитаме да възродим Професионалната гимназия по строителство. За съжаление, все още няма достатъчно интерес от страна на учениците и техните родители. Нашата цел е да утвърдим добрия имидж на професията строител и да можем да привличаме повече младежи към нея. Особено се гордея с това, че през миналата година със средства на КСБ закупихме и ремонтирахме съвременен офис на нашето представителство, който разполага с офисна част и стилен кафе-клуб. И третата инициатива, за която имам принос, и която утвърждава работата на строителния бранш в област Враца е конкурсът „Сграда на годината“, който тази година проведохме за втори път.

Какво е състоянието на строителния сектор във Врачанска област, колко са фирмите, вписани в Регистъра, колко са членове на Камарата?

Фирмите, вписани в Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС), са 68, от които членове на КСБ са 45. Не всички искат да са членове на камарата, някои отпадат, други се вписват, но броят ни остава относително постоянен. През тази година организирахме няколко срещи с кмета на община Враца Калин Каменов, с когото коментирахме състоянието на бранша в града, а и в цялата област.

Тази година беше сложна за строителите, тъй като повечето поръчки бяха отворени в средата на годината. Основно се работи по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и по двете оперативни програми- Региони в растеж и за развитие на селските райони, но реално строителството по тях не е стартирало. Сега възложителите бързат, но едва ли ще можем да финализираме обектите до края на строителния сезон.

 

продължението на интервюто четете в специализирания брой на в. "Враца днес", посветен на строителството  




2017-10-26 10:02:04