Направиха и оригинален фест на бъчвата

Направиха и оригинален фест на бъчвата

Първият в България, а и не само у нас фестивал на бъчвата се проведе на Петковден в ботевградското село Врачеш. Идеята е на кмета Марин Бончовски, тъй като над 50 фамилни бъчварници прославят селото по целия свят. На площада в селото те бяха наредили най-доброто от своята продукция- писани бъчви за вино и ракия, каци, поставки, маси и столове за пиене на божествените напитки. Бяха изложени и бъчварски инструменти и машини. Специална кулинарна изложба с врачешки вкусотии посрещаше гостите на фестивала. Негово начало поставиха в дефилир известните в цялата страна мажоретки и духов оркестър при читалището в Ботевград. Фестивалът беше открит от кмета на Врачеш Марин Бончовски. „Особено се радвам, че днес се сбъдва една моя мечта. Някога нашите прадеди са се славили като изкусни майстори на шинци и греди в цялата страна. След това започнали да майсторят бурета и каци, които заменяли срещу жито. Занаятът се предавал с поколения и бъчварството станало символ на Врачеш. Нашите бъчварници днес продават продукцията си на три континента и ни прославят по света. Затова беше естествено да направим фестивал на бъчвата и то точно на Петковден, когато е нашият традиционен събор и да съберем двата празника в един. Искам да благодаря на община Ботевград за финансовата подкрепа, на депутата Мартин Тинчев, на всички бъчвари и местните бизнесмени Славчо Дишев- изработил тениските за фестивала и Димитър Христов от ресторант Каприз и нека днешното първо издание бъде успешно и се превърне в една хубава традиция“, заяви кметът.

Приветствие към участниците във фестивала отправи кметът на община Ботевград Иван Гавалюгов: „Врачеш имаше нужда от този фестивал, който да направи най-голямото село в Софийска област още по-известно в страната. Радващо е, че тук успявате да задържите младите хора с този поминък, с вашето изключително трудолюбие и способности. Надявам се да покажете всичко най-хубаво от вашите сърца и да се повеселите с изключителния си темперамент. Пожелавам на фестивала на бъчвата успех и да се превърне в традиция!“. Сред официалните гости бяха още председателят на ОбС Любомир Лилов и зам.-кметът Борис Борисов.

Тайната на врачешките бъчвари разкрива Иван Дошолов: „Бъчва се прави много трудно. Трябва да минат цели три години докато стане готов материалът. Използват се дъб, черница или акация. Да се направят дъгите и основите- всичко е математика. По един начин се прави бъчва за ракия, по друг за бяло вино, а по трети за червено. Работи се ръчно и трябва много ум, сила и сърце. Но пък имаме признанието на цяла Европа, което е нашата гордост“. Писани бъчви във всякакви размери бяха наредели бъчварница „Астра“, Стоян Стоянов, Васил Кацарски и други местни майстори.

Сред кулинарните изкушения за посетителите на фестивала бяха печено прасе и винен кебап, дело на Ангел Готвача и пита с диаметър 1 м, подарък от Димитър Христов. Тук можеха да се опитат лютики, баници и погачи, произведени от сръчните ръце на майсторките от Врачеш. Символичната цена от 1 лев за порциите беше с идеята да се създаде музей на бъчвата. Разбира се, на празник на бъчвата не можеше и без дегустация на вино. Илиян Габровски беше дошъл чак от Свищов за да представи своите висококачествени вина, а свои щандове имаха още избите Карнобат и Асеновград.

Шеговити спортни състезания по търкаляне и вдигане на бъчва, както и събиране на обръчи и канадска борба за премерване мускулите на бъчваря забавляваха зрителите.

 


sn.1
sn.2
sn.
sn.4
sn.4


2017-10-15 13:22:19