Мобилни екипи форсират записването на деца в забавачки

Мобилни екипи форсират записването на деца в забавачки

Мобилни екипи от експерти в образованието и социалните служби ще тръгнат по места, за да осигурят записването на повече деца в ясли и детски градини. Това предвижда новоприет „Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Той бе приет по-рано днес нам междуведомствена среща при врачанския областен управител Малина Николова. На нея стана ясно, че макар в годините да намалява броят на отпадащите от системата ученици, остава висящ проблемът с хлапетата, които не посещават детски ясли и градини. 

„ Само за изтеклата учебна година близо 350 деца не са постъпили в детски градини. Обхванатите в задължителна предучилищна възраст до момента са 79% за 5-годишните и 86% при 6-годишните. За необхванатите ученици данните ще се уточняват от екипите, които ще бъдат създадени за изпълнение на механизма“, уведоми присъстващите представи на социални служби и образотелни институции губернаторът  Малина Николова.  
Презентация за разясняване на новия механизъм представи Галина Евденова – началник на Регионално управление на образованието – Враца.Стана ясно, че в мобилните екипи ще участват представители на РУО, на детски градини и училища, на общините, службите за социално подпомагане и дирекциите на МВР. Ако се налага, в населените места, където няма ресурс, ще бъдат командировани служители от друго място. Екипите ще бъдат утвърждавани от началниците на РУО. Тяхно задължение е да установят и за кои деца съществува риск да напуснат образователната система, както и да се предприемат мерки за допълнителна подкрепа.
По информация на ГРАО до 31 август 2017 г. кметовете на общини трябва да изготвят списък на децата, които е трябвало още миналата година да тръгнат на детска градина или училище, но не са били записани. Екипите ще посещават домовете им и ще разговарят с родителите. За убеждаването им да изпращат децата си на училище ще бъдат привлечени медиатори и представители на местните общности. Механизмът предвижда и оптимизиране на процедурата за отпускане на семейни и други помощи в натура спрямо индивидуалните потребности на децата и учениците. Събраната информация ще бъде предоставяна на кметовете на общините, за да санкционират нарушителите на Закона за предучилищно и училищно образование. Ако някои от децата не са открити на адресите си, ще се търси съдействие от МВР за установяване на местопребиваването им. 
За да бъдат обхванати всички деца, но и за да бъдат задържани по-дълго в клас, ще се изгради Национална информационна система „Посещаемо и безопасно училище“. В системата ще бъдат включени всички данни, необходими за откриване и обхващане на подрастващите в образователната система, както и действията, които предприемат представителите на различни институции, за да помогнат конкретно всяко дете да се образова възможно по-дълго време.  




2017-07-19 14:23:59