Гръцките бостанджии видяха сметката на българските дини

Гръцките бостанджии видяха сметката на българските дини

Гръцки и македонски бостан заля пазара във Враца. Дъмпинговите цени провокираха остра реакция сред повечето родни производители на дини и пъпеши. Недоволството е на път да ескалира сред търговците. Засега обаче единственото, случващо се между прекупвачи и производители е размяната на остри реплики. До саморазправа заради подбиването на цени във Враца все още не се е стигнало. Напрежението обаче ескалира, тъй като родната продукция застоява за сметка на вноса от съседните държави.

Проверка на „Враца днес” установи, че в голяма част от Враца бостанът е внос от Гърция и Македония. Родно производство /от Добруджа/ може да се намери на малко места в града. Едно от тях е на централния бул. „Васил Кънчов”. От близо 20 години семейство от Добрич търгува произведената си стока именно на това място. От тази година обаче търговията им намалява заради настанилите се в близост прекупвачи на бостан.

„Със семейството ми обработваме 25 дка земя в Добруджа. Единственото, с което се занимаваме е производството на дини и пъпеши. От един декар успяваме да изкараме около 3 – 4 тона бостан. Средствата, които влагаме в 10 дка са близо 7 хил. лв. За да може да продадем това, което сме произвели със собствени усилия се налага да сваляме цените. По този начин не може да излезем по никакъв начин на печалба. Напротив.”, категоричен е Мартин Стефанов /на снимката/ от Добрич.

До продажба на стоката на борсите обаче малцина опират. Причината за това е, че предлаганата цена е прекалено ниска. Затова повечето родни производители предпочитат сами да търгуват, това което са произвели. Официалната справка показва, че цената на вносния бостан на стоковите борси и между 7 и 8 стотинки за килограм диня. Цената на българската е по-висока – около 25 ст./кг на едро.

Сезонът на дините приключва през август – тогава цената им може да стане два пъти по-висока или обратното, два пъти по-ниска, в зависимост от търсенето.




2017-07-18 09:37:56