Банка си търси парите от собствениците на „Химко”

Банка си търси парите от собствениците на „Химко”

Десет месеца, след като "Метахим импекс" купи активите на фалиралия торов завод "Химко" с финансиране от Инвестбанк, компанията е забавила плащане по заема. Банката е пристъпила към изпълнение на залога и е назначила свой управител в дружеството. Това става ясно от документите в Търговския регистър. От кредита за 9 млн. евро, който беше отпуснат през юни миналата година, в момента банката си търси просрочия за малко под 300 хил. евро.

Пристъпването към изпълнение на залог от страна на Инвестбанк, което й дава право да се разпорежда с предприятието и активите му, е вписано в Търговския регистър на 6 април 2017 г. В тази връзка на същата дата банката е назначила и свой управител - Камелия Кулева. Подготовката за това обаче е започнала доста по-рано, показват документите.

Още през декември миналата година Кулева е влязла в съвета на директорите на "Метахим импекс", с което членовете са станали четирима. Към онзи момент останалите директори са собствениците Георги Пиримов (чрез "Фертекс България") и Иван Жиров, както и Ангел Жиров, който не е акционер и който преди три месеца е бил освободен от борда по негово желание.

През февруари банката е направила опит да пристъпи към изпълнение на залог, но документите не са били вписани в Търговския регистър заради пропуски. В същото време в края на месеца в "Метахим импекс" е влязъл нов акционер - самата Кулева, на която двамата собственици са прехвърлили част от акциите си. Така и в момента Кулева държи 17.5 хил. от общо 50 хил. акции, докато "Фертекс" на Пиримов е намалило участието си до 16 хил. акции, а в Жиров са останали 16.5 хил. книжа. Именно участието на Кулева като акционер в дружеството е забавило вписването й като управител, назначен от банката.

"Метахим импекс" беше регистрирано малко преди да купи активите на "Химко" от синдика през юни миналата година. Сделката беше финансирана с 9 млн. евро заем от Инвестбанк. Според данните в Имотния регистър дружеството е платило малко над 12 млн. лв. за земята и сградите, а разликата от близо 6 млн. лв. явно е отишла за оборудването и разходи по прехвърлянето. Производствените съоръжения бяха оценени на около 4 млн. лв. Въпреки заявяваните няколко пъти намерения (както от министри, така и от кандидат купувачи) за подновяване на производството на една от линиите, според специалисти това не може да е рентабилно.

 




2017-06-16 10:08:05