Международен форум обсъди извеждането на спрени ядрени мощности

Международен форум обсъди извеждането на спрени ядрени мощности

Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” (ДП РАО) бе домакин на международен семинар за обмяна на опит в дейностите по извеждане от експлоатация (ИЕ) на спрени ядрени мощности.

Събитието се състоя на 7 и 8 декември 2016 г.В него взеха участие експерти и мениджъри от трите страни – получатели на безвъзмездна финансова помощ от Европейския съюз за целите на извеждането (Словакия, Литва и България). Реализацията на семинара бе насърчена от Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие, чиито представители също участваха в работата му. Във форума се включиха и експерти от Агенцията за ядрено регулиране и министерството на енергетиката.

Това бе втора среща в след състоялата се в Словакия през 2015 г. Българското домакинство на форума на площадката на АЕЦ „Козлодуй“даде възможност детайлно да бъдат представени и обсъдени теми и конкретни аспекти от реално случващите се дейности по извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй“.

„Смятам, че всяка една от страните и институциите, представени тук, се сблъскват с различни проблеми, които ще бъдат откровено споделени, за да се потърсят решенията им в общия опит. А той е уникален и вярвам, че ще послужи в бъдеще на професионалната общност”, каза при откриването на срещата изпълнителният директор на ДП РАО – Дилян Петров.

В двата дни на семинара бяха разгледани въпроси, свързани с: планиране на дейностите по ИЕ, критични точки; оценка на разходите по ИЕ, управление на риска и планиране на непредвидени разходи; изграждане на необходима инфраструктура и съоръжения за безопасно извеждане и др. Всяка тема бе последвана от оживени дискусии, в които бе направен паралел между трите аналогични проекта, техническите и управленските подходи, прилагани при реализацията им.

В рамките на програмата участниците посетиха машинна зала на 1-4 блок, новоизградените площадки за съхранение на материалите от извеждането, Цеха за раздробяване и дезактивация на материалите, който предстои да бъде въведен в експлоатация, както и действащия Цех за преработка на радиоактивни отпадъци, генерирани от експлоатацията на атомната централа.

 


sn.1
sn.2


2016-12-09 17:03:14