Правителството спасило Враца от фалит заради Водния цикъл

Правителството спасило Враца от фалит заради Водния цикъл

Градът ни с национален рекорд по ВиК аварии за ден


„С договарянето на Втора фаза от проекта за Водния цикъл правителството спаси Община Враца от сигурен фалит”. Това заяви днес при подписването на новия етап от най-скъпия подобен проект в страната министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя обясни, че ако Еврокомисията не била склонила да отпусне безвъзмездно новите 80 млн. лв. по проекта, общината във Враца трябвало да ги плати самостоятелно. Преговорите били тежки, в тях участвали лично премиерът Борисов и вицепремиерът Томислав Дончев, каза Василева. Тя определи Водния цикъл на Враца като „изстрадал и изстрадан проект”, чието изпълнение е скандално изостанало. Това заплашило средствата по цялата оперативна програма за страната ни, защото това бил най-мащабният и представителен проект, обясни още тя.  

Василева заяви, че подмяната на водопровода за язовир Среченска бара ще бъде най-костеливият орех и най-голямото предизвикателство пред Враца.

„Трябва да се подменят 33 км водопроводна мрежа, която не е рехабилитирана, откакто е положена”, отбеляза Василева и предупреди,  че сроковете са скандално кратки и местната управа ще трябва да се бори сериозно, за да спази клаузите по новия договор.

Според него и четирите фази на проекта – Iи II етап, водопроводът на Среченска бара и пречиствателната станция, трябва да се завършат за 26 месеца, като строителните работи трябва да приключат за 20.

Министърът направи анализ на случилото се до момента по проекта. Според нея той е изпълняван и контролиран лошо. В резултат от това само за година във Враца са регистрирани 26 аварии на довеждащ водопровод и 376 по водопроводната мрежа. Градът дори поставил национален рекорд – 80 аварии за един ден. Над 80 % пък били загубите на вода по мрежата.

Преди да подпише договора за Втората фаза на Водния цикъл, министър Василева посети заедно с областното и общинското ръководство недовършената пречиствателна станция, която продължава да създава проблеми с неприятна миризма. После групата инспектира ремонтът на площад „Св. Софроний Врачански” и двете критични централни улици – „Г. Бенковски” и „Иванка Ботева”.  

От своя страна, кметът Калин Каменов определи днешният договор като добър за града ни и отбеляза, че екипът му е поставен в изключително тежка ситуация.

„Заварихме един изпуснат проект. Не знам дали нарочно или не, но Водният цикъл бе оставен да се провали. Сега аз и екипът ми с щедрата подкрепа на правителството опитваме да го спасим”, каза Каменов и припомни опасността общината ни да трябва да връща 40-те млн. лв.,м дадени за първата фаза на проекта. Той съобщи, че в момента тече процедура по обезщетяване на собствениците на имоти в района, където ще се изгражда новия водопровод за Среченска бара.

„Аз, екипът ми и цялата община сме се мобилизирали да приключим тези процедури до пролетта, за да започнем фактическия строеж на инфраструктурата”, отбеляза Каменов и определи следващите 2 години като сериозно предизвикателство пред местната управа.




2016-10-28 14:01:06