Водна криза удари Челопек, искат нов резервоар

Водна криза удари Челопек, искат нов резервоар

Криза с водата измъчва врачанското село Челопек. От десетина дни част от жителите на населеното място остават на сухо всяка вечер. Вода по чешмите им тръгва чак в ранните часове на сутринта. Проблемът е от години и решение до момента няма. Дойде ли лятото, водата в Челопек не достига заради активните поливни дейности.

„Проблемът тръгва от обема и състоянието на водоизточниците и съоръженията, които довеждат водния ресурс до селото”, обясни кметът Тихомир Тошев, който води активни преговори с ВиК-Враца и общинското ръководство за капиталово решаване на казуса.
Водните съоръжения са стари и компрометирани. Каквото и временно решение да се търси, трябва да гледаме към инвестиции във водната инфраструктура, смята местният управник. Мнението му споделя и управителят на водоснабдителното дружество Ангел Престойски.

„Има възможност да търсим финансиране по оперативна програма „Околна среда” и да мислим за изграждане на нов, по-голям резервоар за село Челопек”, заяви за „Враца днес” той.
По думите му причина за недостига на питейна вода, освен интензивното поливане на земеделски площи, е и разрастването на селото. Засега воден режим не се налага, но ако недостигът продължи системно, може да се въведат ограничения, добави още Престойски.

Докладна за необходимостта от изграждане на нов водоизточник внесе в Община Враца кметът на Челопек. Сега на свой ред такава във ВиК трябва ще депозира и градоначалникът Калин Каменов. Това ще даде основание на водоснабдителното дружество да търси нужните пера за финансиране на бъдеща инвестиция, която да реши ежегодната водна криза в Челопек.

В момента високопланинското село черпи вода от два източника. Единият е резервоарът „Долен извор”, който захранва съседното село Паволче. Чрез отвеждаща тръба и помпена станция водата се качва в Челопек. Друга част от водния си ресурс селото получава от резервоара, известен като „Крушовица”, който се намира в подножието на Околчица. Източникът е създаден с първоначалната идея да захранва с вода именно знаковата историческа местност. Водата в него обаче не достига за къщите в горния край на селото, когато започнат активните летни поливания на насажденията. Започнат ли да поливат градините следобед, хората вечер остават без вода. Това е налагало нееднократно в годините селото да минава на воден режим, особено в по-горещите и сухи месеци.

„Надявам се в близките години да се открият начини за генерално разрешаване на проблема. В моите очи това минава и през подмяна и цялостна автоматизация на водните съоръжения. Дали обаче ще има начин и средства това да се случи, знаят само компетентните институции”, каза кметът на Челопек и отправи апел към местните да не използват големи количества питейна вода за поливане, а да помислят за алтернативен ресурс. Самият той отвежда дъждовната вода от улуците на дома си в малък резервоар и така обезпечава поливните си площи.




2016-07-29 13:36:12