Ударни проверки по басейните, хлопнаха кепенци в Галиче

Ударни проверки по басейните, хлопнаха врати в Галиче

Ударни проверки по басейните в областта започнаха от компетентните институции. Един обект дори хлопна кепенци, защото не бил регистриран в регионалната здравна инспекция. Става дума за басейн в Галиче, който нерегламентирано приемал посетители срещу заплащане. Сега обектът е затворен, предстои експертна областна комисия да реши съдбата и санкциите за собственика му, обясни за „Враца днес” шефът на РЗИ-Враца д-р Анета Ставрова.

Здравните инспектори активно следят и нивото на хлора във водата по басейните. Проверки се правят на две седмици, обясни д-р Ставрова и посочи, че последните проби показват минимално завишение на хлорните норми в обществените водни обекти. Затова инспекторите са дали предписания на собствениците. Ако при последваща проверка съдържанието не е в нормата, ще се пристъпи към санкции, обясни тя.  Проверяваща комисия от БЧК пък следи басейните във Врачанско за спасители. Всички водоеми, които са били отворени към момента на проверката, са обходени. От Инспекцията по труда пък съобщиха, че са затворили басейна в белослатинското село Галиче. Обектът хлопнал кепенци след проверка на РЗИ, а паралелно трудовите инспектори получили сигнал за служители без договори, обясни шефът на дирекцията Румен Младенов. Когато отишли на място, обектът вече не работел.
„Предстоят детайлни проверки на фирмата, след което ще се пристъпи към предписания от наша страна”, каза още шефът на трудовата инспекция във Враца.  

Оказва се, че собствениците на басейни са изрядни по отношение на спасителите.
„Никъде не сме констатирали нарушения. Навсякъде има воден спасител”, съобщи Красимир Костов от БЧК.
След стартовата за сезона проверка на Червения кръст периодично ще се следи за спазването на Закона по обектите. От БЧК напомниха, че глобата за басейн без спасител е между 100 и 2000 лв. Санкциите се налагат от областния управител Малина Николова.
Въпреки, че има забрана за къпане в неохраняеми обекти, каквито са реките Лева, Дунав, Огоста и язовирите в региона, плажуващи не липсват. Заповедта, която се издава от общината, на чиято територия има такъв воден обект, на практика остава само на хартия.
„Ние няма как да направим нещо, но съветваме хората да не влизат  след употреба на алкохол или пък веднага, след като са се нахранили, защото е изключително опасно”, коментират от БЧК.




2016-07-22 11:32:09