Николай Горнишки: Проблемът с местата в гробищата е сериозен, нямаме и гробари

Николай Горнишки:  Проблемът с местата в гробищата е сериозен, нямаме и гробари

Г-н Горнишки, на какъв етап е процедурата за разширяване на Новия гробищен парк във Враца?
Истината е, че местата са на изчерпване и тези, с които разполагаме, ще стигнат до януари или февруари. Ново гробно място не може да се изкопае. Трябва да се ползват само стари гробове. Капацитетът наистина е изчерпан. Единственият вариант е да бъде разширен Новият гробищен парк, а това е една изключително сложна и тромава процедура. През април Общинският съвет даде съгласие за това, но все още не е възложено от Община Враца изготвянето на подробен устройствен план на частните имоти, които ще бъдат отчуждени. Има изготвен доклад, който е изпратен до зам.-кмета Мария Попова. Тя ме увери, че ще бъде задействана процедурата.
Означава ли това, че в кратки срокове ще бъде избрана фирма за изготвяне на този план?
Един от малкото плюсове в цялата ситуация е, че няма да се налага да възлагаме обществена поръчка, която ще забави допълнително цялата процедура по разширението на парка. Прогнозната стойност за изготвянето на този план е 4000 лв., което означава, че няма да се избира с обществена поръчка, защото сумата е ниска.
Какви са следващите стъпки в процедурата?
Трябва да се публикува в Държавен вестник, след което има срок за обжалване. Правят се оценки на тези частни имоти. Собствениците могат да ги обжалват, което означава, че се стига и до две съдебни инстанции. Процедурата наистина е много тромава, а ние сме притиснати от времето. Това е сериозен проблем.  
Може ли да се стигне до абсурдната ситуация, в която хората няма да има къде да погребат свой близък?
Категорично не. Няма да допуснем подобно нещо. Другият вариант е да погребваме хората в стари и непотърсени с години гробове. Няма да разрушаваме гробове, които са с паметници и плочи, без значение от това, че не са идвали близки повече от 50 г. Тези гробове няма да бъдат пипани. Това обаче е много трудно, защото разполагаме с ограничен брой гробари, които трудно ще се справят. За тези гробове не може да се използва техника, а се копае само на ръка. Има и друг проблем. Костите от старите гробове трябва да бъдат прибирани някъде. Решил съм да направим костница и в другия парк. До дни ще задействаме процедурата по изграждането й.  
Означава ли това, че има криза с гробарите?
Да, нуждаем се спешно поне от още трима души. Ще поискаме от общината и общинския съвет да ни отпуснат тези места, за да можем да назначим работници. В момента имаме четирима гробари, които освен всичко останало, се занимават и с почистването на парка, защото нямаме озеленители. Работата е много тежка, а за съжаление заплащането им е никакво. В Унгария например това са едни от най-високоплатените работници. Там смятат, че професията е тежка, защото е нещо средно между това да работиш в мина и морга  - изключително тежко. Но за съжаление тук не е така. Надявам се час по-скоро да имаме разрешение да наемем нови работници за гробари и поне по един озеленител за двата парка. Аз искам да апелирам към хората, които ще проявят интерес към тази работа. Нека да дойдат в сградата на „Обредни дейности“, за да си оставят документите и когато получим разрешение за разкриване на новите места за гробари, да се свържем с тях и да ги повикаме директно на работа.
Как се справяте с почистването в момента?
Трудно е, но правим всичко, което е по силите ни. Както вече казах – използваме гробарите за чистачи. Когато нямат погребения разчистват алеите и т.н. Имахме идея да въведем т.н. „такса почистване“ и го направихме, но за съжаление няма интерес, а и на практика ние нямаме работна ръка, която да извършва тази услуга, ако има хора, които да поискат да се възползват от нея.
Има хора, които го правят, но „на черно“. Това не е ли забранено?
Да, наясно сме, че около гробищата има хора, които предлагат услугите си и срещу някаква сума почистват. Нямаме против. Това са си договорки между тях, но проблемът е в това, че тези хора не се съобразяват и почистват един гроб, а боклука го хвърлят върху съседния гроб или на пътеката. Никой не отива да го изхвърли. Това е недопустимо и не е редно. От тук идва проблемът.
Имахте идея за изграждане на урнова стена. Отпада ли този вариант?
Не, напротив. Това е бъдещето. Аз ще поискам от Общинския съвет да се произнесат и да дадат съгласие за изграждането на такава стена. Изграждането на урнова стена, която е с капацитет от 50 места, струва около 20 000 лв. Да, погребенията от този тип са по-скъпи, но има хора за всичко. Нашите такси за 15 г. или „Вечни времена“ ще са наполовина по-ниски от тези, които са за стандартните гробове. Всеки сам си преценява. Ние сме длъжни да предлагаме и това. Това е една от задачите, които също стои пред нас. Много хора предпочитат да погребат близките си по този начин. Психологически е моментът. Някои не възприемат добре това, че трупът ще се разложи просто в земята и там някъде ще останат едни кости. Урната е място, в което остава прахта на човека и близките му идват там и отдават почит. Имахме идея да направим и крематориум във Враца. Предложил съм го в общинската администрация, но това е нещо скъпо. От друга страна пък ще има много хора, които ще се възползват, тъй като единственият се намира в София. Ако във Враца бъде създаден такъв, тук ще идват хора от цяла Северна България.
Как стои въпросът с охраната в гробищата?
Охрана няма и това е проблемът. Нощем се вършат всякакви безобразия. Постоянно информираме полицията. Най-често влизат, за да крадат метални огради, фенери и т.н. Има и хора, които идват, за да крадат цветя. Изскубват ги от гробовете, в които са засадени, а след това ги продават. Това е пълно безобразие, но ние сме с вързани ръце. Надяваме се двата гробищни парка да се сдобият с видео наблюдение и охрана. Имаме и идея за изграждане на монумент на портала на новия гробищен парк, защото в момента няма такъв, а това е едно свято място. Там идват хора, които отдават почит на близките си. За съжаление всичко е свързано с пари.
Получихме информация, че една от траурните агенции е с прекратен договор. Каква е причината?
Стигнахме до тази крайна мярка, защото ответната страна не беше коректна и лоялна. Ставаше въпрос за погребение на един човек, който е намерен мъртъв в лозята. В същия ден ние имахме още 3 погребения и нямаше как да поемем и това. Казахме на представителите на агенцията, че ще бъде направено погребение, но на следващия ден. От там тръгна скандалът. Да не говорим, че нямахме право и да извършим погребение, защото не беше изваден и смъртния акт. Едва на следващия ден го получиха, когато погребахме и човека. От Агенцията започнаха да правят скандали, защото сме приели друго погребение, но там нещата бяха различни. От болницата се обадиха и казаха, че този човек трябва да бъде погребан спешно, защото не може да бъде прибран в камера. Обясних и на тях, че нямаме работници, които да изкопаят гроба, защото са ангажирани с другите погребения. Съгласихме се на вариант близките да намерят работници, които да го изкопаят. От траурната агенция, с която вече сме в прекратени договорни взаимоотношения, ни обвиниха, че едва ли не сме дали разрешение на едни, а на други не. Започнаха спекулации и погрешни интерпретации на цялата случка. Това наложи и да прибегнем до крайната мярка и да прекратим договора.
Какви са последиците от това?
Тази агенция няма да има право да извършва погребения на територията на двата гробищни парка, както и в кварталите Бистрец и Кулата. До момента нямаме друг прекратен договор. Смея да кажа, че работим добре с траурните агенции. Друга подобна ситуация не сме имали.




2016-07-20 09:56:17