Емилиян Кадийски: Привличаме нови IT компании във Враца

Емилиян Кадийски: Привличаме нови  IT компании във Враца


Емилиян Кадийски е съосновател и лектор в академията „Враца софтуер общество”. С преподаване се занимава от 2011 г., когато се включва в програмата „Заедно в час”. Две години по-късно започва да води компютърни курсове за начинаещи във Враца. От м.г. преподава „Програмиране” и в Професионалната техническа гимназия /бившият Механотехникум/ във Враца. Завършил е „Информационни технологии” и в момента следва магистратура в същото професионално направление. 


Г-н Кадийски, кога и как стартира академията „Враца софтуер общество”?

Официално академията е на две години, но курсове водим от2013 г. Тогава аз и моят колега Теодор Костадинов работехме в София, а през уикендите се прибирахме във Враца, за да обучаваме начинаещи ентусиасти. Организирахме курсовете сами, като с времето желаещите ставаха все повече и повече. Когато преди 2 години спечелихме състезанието „Промяната” на Нова телевизия и фондация “Reach for change”, академията се популяризира и много хора поискаха да станат част от нея. С полученото финансиране организирахме първите си 9-месечни курсове и оборудвахме нашата зала /б.а – на ул. „Кокиче” във Враца/, която ни е отдадена безвъзмездно от общината. Със спечелените средства организирахме три тематични събития на академията в рамките на учебната година.  Същото ще направим и тази година със спечелените от Google грантове, с които ще финансираме идната учебна година във „Враца софтуер общество”.

Разкажете за спечеленото от Google финансиране. Как впечатлихте технологичния гигант и се наредихте сред отличените в програмата „Google Rise Awards”?

Тази програма се организира ежегодно и има за цел да финансира компютърни курсове на 27 организации по света. Обикновено избраните работят с жени и непривилегировани социални групи. Ние пък водим курсове по програмиране в най-бедния регион на Европа. Затова решихме, че програмата е точно за нас и кандидатствахме със своята типична дейност, без да я променяме или нагаждаме към техните изисквания. Когато се наредихме сред избраните , стана ясно, че финансирането ще покрие напълно разходите ни за идната учебна година.

Финансирането от Google е безспорно признание за Вашата дейност. Има ли други български организации, получили подобна помощ?

Не, ние сме първите, спечелили такова финансиране. Това ни прави както горди, така и отговорни, защото вниманието на големите задължава да се работи на високо ниво.

Споменахте публични събития на академията. Какви са те и кога ще се проведат?

Първото вече мина. То се казва Rails Girls и кореспондира със световната инициатива да се привличат повече дами в сферата на информационните технологии. Във Враца събитието се проведе за пръв път и привлече десетки ученички , както и по-зрели жени. Те работиха в групи по 2-3 начело с ментор, който ги въведе в основите на програмирането и уеб дизайна. Мисля, че мероприятието има ефект и успява да убеди женската част от населението, че тази професия не е запазена само за мъже.

Другото, по-мащабно събитие, което ни предстои, е Code week. То ще се проведе през октомври за трети път. В него се включват голям брой участници /миналата година бяха 250/, които работят в групи  по 15-20 човека. Ангажираме лектори, които ги въвеждат в различни модули – уеб дизайн, създаване на сайтове и други.   

Щом събитията привличат толкова много ентусиасти, колко са редовните курсисти в академията?

През първата учебна година желаещите бяха 120, като от тях отсяхме 60 след предварителен подбор. Около 50 % завършиха целия курс, а останалите се отказваха на различни етапи.

Какви са изискванията към кандидатите при споменатия предварителен подбор?

Имаме 3 входящи теста – по английски език, компютърна грамотност и логическо мислене. Преминалите през тях извикваме на интервю, за да проучим мотивацията  им за включване в академията. Целта е да отсеем хората, чийто базисни познания ще позволят да надграждаме и задълбаваме в материята. Например не би било възможно да работим с човек, който не разбира абсолютно нищо на английски, защото всички програми са на този език.

Какво получават завършилите курса на вашата академия?

Първо се обучават в две различни направления, разделени на 4 или 5 нива. Всяко ниво завършва с финален тест и проект. Ако успешно завършат целия курс, получават сертификат. Най-ценни обаче са практически умения за работа в конкурентна среда, които придобиват при нас.

Къде се реализират кадрите, завършили Вашия курс?

Около половината от тях са ученици, които се връщат в училище и продължават да изучават програмиране при нас или на друго място. По-големите започват работа в двете IT компании, които в момента предлагат подходящи позиции във Враца. 8 наши възпитаници пък работят на различни места в София. Нашата цел обаче е да създадем условия за реализация тук, във Враца.

Как може да стане това? Възможно ли е във Враца да заработят още IT компании?

Не само е възможно, а ще се случи в обозримо бъдеще. Водим преговор с известни фирми от бранша и те желаят да отворят офиси в нашия град. За целта обаче трябва да ги обезпечим с кадри, каквато е и мисията на „Враца софтуер общество”. Един път да предложим реализация на младите хора от града и региона, а впоследствие да развием пазара на IT услугите тук.

Възможно ли е най-бедният регион в ЕС да бъде конкурентен на такъв високотехнологичен пазар?

Разбира се. В наши дни няма значение къде точно работиш. Трябват ти компютър, интернет, знания и умения в това направление. Иска се само място, на което да ги реализираш. Затова и ние се върнахме във Враца. Защото решихме, че можем да приложим знанията и уменията си и тук, като междувременно ги предадем на новото поколение.

Това ли бяха мотивите ви да разкриете академията – да развиете IT бизнеса в Северозапада?

Да, и скоро ще се види, че е изпълнимо. И тук, както и в другите региони на страната, има амбициозни и грамотни млади хора. Ние се вдъхновихме от софийската компютърна школа „Телериг”, която е известна с подготовката на квалифицирани кадри, които после успешно се реализират на наши и чужди пазари. Ние обаче искаме да задържим младите си хора тук и заедно да отворим Враца към по-широки пазари.

Как виждате бъдещето на „Враца софтуер общество”? На какво  финансиране ще разчитате през идните учебни години?

В момента търсим финансиране за следващите 2 учебни години. След това смятам, че ще има достатъчно компании с глад за местни кадри, които ще помогнат за поддръжката на нашата академия. 

Само академията ли ще генерира IT кадри, или такива могат да се обучат и в ПТГ /б.а. – бившият Механотехникум/, където Вие преподавате?

Когато приех работата в гимназията, моята главна амбиция бе да обуча и привлека към професията възможно най-широк кръг младежи. Разбира се, част от учениците не се интересуват живо от тази сфера, но има и такива, които са силно амбицирани и вярвам, че след завършване на средното си образование ще бъдат достатъчно подготвени и ще могат да започнат работа в IT сферата.

Какво е мнението Ви за реформата в професионалното образование и конкретно за въвеждането на дуалното обучение. Възможно ли е IT секторът да влезе в училищата?

Разбира се, че е възможно. Дори много се чудя защо не се е случило до момента. Замисълът на дуалното обучение е страхотен и ако IT секторът се ангажира в работа с гимназисти, ще отгледаме едно добре подготвено поколение програмисти. Особено ценно ще е, ако те преминат в реална работна атмосфера, докато се обучават. В момента задължителните им стажове минават про форма , а не трябва да е така. Ако попият от реалната среда на работа, те ще са истински подготвени за пазара на труда. Вярвам, че при добра стиковка между бизнеса и образованието, икономиката ни ще види нови хоризонти.




2016-07-11 10:21:28